PolskaKomisja Zdrowia poparła senacką poprawkę do ustawy o ZOZ-ach

Komisja Zdrowia poparła senacką poprawkę do ustawy o ZOZ‑ach

Przewagą dwóch głosów sejmowa Komisja Zdrowia poparła senacką poprawkę, składającą się z 33 zmian do ustawy o restrukturyzacji finansowej publicznych zakładów opieki zdrowotnej (ZOZ) autorstwa klubów opozycyjnych.

12.04.2005 | aktual.: 12.04.2005 17:58

13 posłów opowiedziało się za poprawkami Senatu, 11 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Najważniejsza ze zmian proponowanych przez Senat zakłada, że restrukturyzacja zadłużenia publicznych ZOZ-ów obejmie także zobowiązania tych placówek wobec dostawców żywności, sprzętu, leków czy firm farmaceutycznych. Poprawka Senatu została pozytywnie zaopiniowana przez resort zdrowia. Nie zawiera ona przepisów, mówiących o możliwości przekształcania się publicznych ZOZ-ów w spółki użyteczności publicznej.

Poprawka precyzuje natomiast warunki udzielania pożyczek ZOZ-om na spłatę zaległych podwyżek dla personelu medycznego oraz zakłada możliwość wsparcia niezadłużonych placówek dotacjami z budżetu państwa. Propozycje te pochodzą z projektu prezydenckiego.

22 marca Sejm, przewagą jednego głosu, uchwalił ustawę o restrukturyzacji finansowej publicznych ZOZ-ów, autorstwa klubów opozycyjnych. Resort zdrowia postanowił ją dopracować w Senacie.

Poprawka zakłada objęcie restrukturyzacją finansową długów cywilnoprawnych, czyli wobec dostawców. Szpitale będą zawierały ugody z wierzycielami, co pozwoli na umorzenie części długów oraz rozłożenie ich spłaty na raty. Ma to wstrzymać na czas restrukturyzacji w zadłużonych placówkach wszelkie egzekucje komornicze.

Gorące dyskusje na posiedzeniu Komisji Zdrowia wzbudziła kwestia, co się stanie, jeśli szpitalom nie uda się zawrzeć ugody z wierzycielami albo zostanie ona zerwana. Wiceminister zdrowia Zbigniew Podraza wyjaśnił, że wówczas ZOZ-y mogą nie uzyskać 25 proc. pożyczki z budżetu państwa. "Na pewno otrzymają dwie raty pożyczki. Jeśli nie podpiszą umów z wierzycielami, to mogą nie otrzymać trzeciej transzy pożyczki" - podkreślił wiceminister. Maria Gajecka-Bożek (SLD) powiedziała, że jeśli nie będzie w ogóle zapisów mówiących o ugodach z wierzycielami, to pieniądze zamiast do pracowników służby zdrowia trafią do komorników.

Przyjęta przez Senat poprawka precyzuje sposób udzielania pożyczek ZOZ-om na spłatę zaległych podwyżek dla personelu medycznego z tytułu tzw. ustawy 203. Szpitale będą mogły mieć umorzoną połowę pożyczki z budżetu państwa, jeżeli w ciągu 5 lat od rozpoczęcia procesu restrukturyzacji spłacą drugą połowę. Zgodnie z poprawką, pożyczki mają być udzielane ZOZ-om w drodze umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK)
, a nie decyzji ministra finansów.

Poprawka zakłada możliwość udzielania dotacji z budżetu państwa niezadłużonym placówkom. Dlatego rząd zarezerwował w budżecie państwa na 2005 rok, oprócz 2,2 mld zł na pożyczki, także 100 mln zł na wypłatę dotacji dla niezadłużonych placówek. Dotacje miałyby być przeznaczone na poprawę sytuacji ekonomicznej ZOZ-ów.

Według ministra zdrowia Marka Balickiego, źle się stało, że posłowie odrzucili możliwość przekształcania się szpitali w spółki użyteczności publicznej. Jego zdaniem, uchroniłoby to publiczne szpitale przed "dziką" prywatyzacją w służbie zdrowia, z którą dziś mamy do czynienia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)