Komisja Zdrowia poparła senacką poprawkę do ustawy o ZOZ‑ach
Przewagą dwóch głosów sejmowa Komisja Zdrowia poparła senacką poprawkę, składającą się z 33 zmian do ustawy o restrukturyzacji finansowej publicznych zakładów opieki zdrowotnej (ZOZ) autorstwa klubów opozycyjnych.
13 posłów opowiedziało się za poprawkami Senatu, 11 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Najważniejsza ze zmian proponowanych przez Senat zakłada, że restrukturyzacja zadłużenia publicznych ZOZ-ów obejmie także zobowiązania tych placówek wobec dostawców żywności, sprzętu, leków czy firm farmaceutycznych. Poprawka Senatu została pozytywnie zaopiniowana przez resort zdrowia. Nie zawiera ona przepisów, mówiących o możliwości przekształcania się publicznych ZOZ-ów w spółki użyteczności publicznej.
Poprawka precyzuje natomiast warunki udzielania pożyczek ZOZ-om na spłatę zaległych podwyżek dla personelu medycznego oraz zakłada możliwość wsparcia niezadłużonych placówek dotacjami z budżetu państwa. Propozycje te pochodzą z projektu prezydenckiego.
22 marca Sejm, przewagą jednego głosu, uchwalił ustawę o restrukturyzacji finansowej publicznych ZOZ-ów, autorstwa klubów opozycyjnych. Resort zdrowia postanowił ją dopracować w Senacie.
Poprawka zakłada objęcie restrukturyzacją finansową długów cywilnoprawnych, czyli wobec dostawców. Szpitale będą zawierały ugody z wierzycielami, co pozwoli na umorzenie części długów oraz rozłożenie ich spłaty na raty. Ma to wstrzymać na czas restrukturyzacji w zadłużonych placówkach wszelkie egzekucje komornicze.
Gorące dyskusje na posiedzeniu Komisji Zdrowia wzbudziła kwestia, co się stanie, jeśli szpitalom nie uda się zawrzeć ugody z wierzycielami albo zostanie ona zerwana. Wiceminister zdrowia Zbigniew Podraza wyjaśnił, że wówczas ZOZ-y mogą nie uzyskać 25 proc. pożyczki z budżetu państwa. "Na pewno otrzymają dwie raty pożyczki. Jeśli nie podpiszą umów z wierzycielami, to mogą nie otrzymać trzeciej transzy pożyczki" - podkreślił wiceminister. Maria Gajecka-Bożek (SLD) powiedziała, że jeśli nie będzie w ogóle zapisów mówiących o ugodach z wierzycielami, to pieniądze zamiast do pracowników służby zdrowia trafią do komorników.
Przyjęta przez Senat poprawka precyzuje sposób udzielania pożyczek ZOZ-om na spłatę zaległych podwyżek dla personelu medycznego z tytułu tzw. ustawy 203. Szpitale będą mogły mieć umorzoną połowę pożyczki z budżetu państwa, jeżeli w ciągu 5 lat od rozpoczęcia procesu restrukturyzacji spłacą drugą połowę. Zgodnie z poprawką, pożyczki mają być udzielane ZOZ-om w drodze umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK)
, a nie decyzji ministra finansów.
Poprawka zakłada możliwość udzielania dotacji z budżetu państwa niezadłużonym placówkom. Dlatego rząd zarezerwował w budżecie państwa na 2005 rok, oprócz 2,2 mld zł na pożyczki, także 100 mln zł na wypłatę dotacji dla niezadłużonych placówek. Dotacje miałyby być przeznaczone na poprawę sytuacji ekonomicznej ZOZ-ów.
Według ministra zdrowia Marka Balickiego, źle się stało, że posłowie odrzucili możliwość przekształcania się szpitali w spółki użyteczności publicznej. Jego zdaniem, uchroniłoby to publiczne szpitale przed "dziką" prywatyzacją w służbie zdrowia, z którą dziś mamy do czynienia.