PolskaKomisja wnioskuje o pozbawienie Leppera immunitetu

Komisja wnioskuje o pozbawienie Leppera immunitetu

Minister sprawiedliwości Barbara Piwnik podczas posiedzenia sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich (PAP - Radek Pietruszka)

Za rekomendowaniem Sejmowi poparcia wniosku o uchylenie immunitetu Andrzejowi Lepperowi głosowało we wtorek ośmiu członków sejmowej komisji regulaminowej - przeciw było trzech.

22.01.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Szef komisji Witold Firak (SLD) nie chciał ujawnić po zamkniętym posiedzeniu komisji, którzy członkowie komisji byli przeciwko wnioskowi prokuratury. W komisji jest dwóch posłów Samoobrony i jeden LPR, który - jak poinformował rzecznik Ligi Antoni Macierewicz - ze względów formalnych miał głosować przeciw wnioskowi.

Andrzej Lepper powiedział, że z pełną satysfakcją przyjął decyzję Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich o rekomendacji Sejmowi uchylenia mu immunitetu poselskiego. Ocenił jednocześnie, że jest to sąd kapturowy. To jest po prostu sąd kapturowy, który ma się odbyć nade mną, ale powiem, że z pełną satysfakcją przyjmuję to - mówił Lepper dziennikarzom po posiedzeniu komisji. Lepper powiedział, że cieszy się z decyzji komisji, bo wyjdzie na jaw bardzo dużo spraw.

Wcześniej marszałek Sejmu Marek Borowski wyraził nadzieję, że sprawa rozstrzygnie się już na najbliższym posiedzeniu, czyli 24-25 stycznia. Według regulaminu Sejmu, przed głosowaniem w sprawie immunitetu, na forum parlamentu może zabrać głos tylko sprawozdawca komisji i poseł, którego wniosek dotyczy.

27 grudnia ubiegłego roku minister sprawiedliwości Barbara Piwnik zwróciła się do marszałka Sejmu z wnioskiem o wyrażenie przez Sejm zgody na umożliwienie pociągnięcia szefa Samoobrony do odpowiedzialności karnej.

Podczas sejmowej debaty 29 listopada w sprawie pozbawienia Leppera funkcji wicemarszałka Sejmu, szef Samoobrony zarzucił pięciu politykom SLD i Platformy Obywatelskiej branie łapówek.

Ponieważ, zdaniem prokuratury, Lepper nie dostarczył wiarygodnych dowodów na oskarżenia, prokurator okręgowy uznał wypowiedzi Leppera za pomówienia i wystąpił do ministra sprawiedliwości o rozpoczęcie procedury pozbawienia Andrzeja Leppera immunitetu, by móc oskarżyć lidera Samoobrony o zniesławienie.

Decyzję o uchyleniu immunitetu posłowi Sejm podejmuje większością dwóch trzecich głosów. Na sali musi być obecna co najmniej połowa ogólnej liczby posłów. (and, mon)

lepperkomisjasejmowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)