PolskaKomisja: to przyczyniło się do katastrofy smoleńskiej

Komisja: to przyczyniło się do katastrofy smoleńskiej

Załoga Tu-154M została błędnie poinformowana o warunkach pogodowych na lotnisku w Smoleńsku 10 kwietnia ub.r.; warunki te nie pozwalały na lądowanie i przyczyniły się do katastrofy - wynika z ujawnionego załącznika nr 6 do protokołu komisji Jerzego Millera.

Komisja: to przyczyniło się do katastrofy smoleńskiej
Źródło zdjęć: © AP

W załączniku wskazano, że zabezpieczenie meteorologiczne lotu realizowane było w sposób niewłaściwy, a nieprawidłowości wystąpiły zarówno po polskiej, jak i po rosyjskiej stronie. Komisja wskazała m.in., że prognozy były niedokładne, przekazywane z naruszeniem przepisów, zaś sprzęt stacji meteorologicznej smoleńskiego lotniska nie był zgodny z wymogami. Załoga samolotu jednak dokonała właściwej analizy otrzymanych podczas lotu informacji o warunkach atmosferycznych.

W internecie opublikowany został liczący 1288 stron protokół wraz z ośmioma załącznikami. Na jego podstawie powstał, ujawniony w końcu lipca, raport komisji kierowanej przez szefa MSWiA Jerzego Millera, która badała okoliczności katastrofy smoleńskiej. Szósty z załączników do protokołu dotyczy zabezpieczenia meteorologicznego w dniu katastrofy.

Zabezpieczenie meteorologiczne w dniu katastrofy

Eksperci komisji jednoznacznie w nim stwierdzili, że warunki atmosferyczne nie pozwalały na lądowanie na smoleńskim lotnisku. Wskazali, że widzialność pionowa wynosiła wówczas poniżej 20 m, zaś widzialność pozioma przy ziemi poniżej 100 m. Nad lotniskiem unosiła się mgła. Na powstanie mgły poza czynnikami pogodowymi wpływ miały m.in. "cząsteczki dymu pochodzące z palących się w rejonie Smoleńska łąk i nieużytków". "Jest to typowa procedura na terenie Federacji Rosyjskiej związana z wiosennym wypalaniem suszu roślinnego po ustąpieniu śniegu (...). Wypalanie rozpoczęto wiele dni przed 10 kwietnia i wraz z ustępowaniem pokrywy śnieżnej postępowało z południa na północ" - zaznaczono w załączniku.

Ponadto, jak wykazały badania prowadzone przez komisję, dyżurny meteorolog lotniska 36. specpułku "samowolnie i wbrew obowiązującym przepisom zmienił na własną prognozę opracowaną w Centrum Hydrometeorologii Sił Zbrojnych RP". "Mimo znacznych różnic w prognozach obaj meteorolodzy nie wypracowali w trakcie konsultacji wspólnego poglądu" - zwróciła uwagę komisja.

W tej sytuacji, jak wskazano w załączniku, dyżurny meteorolog miał obowiązek przedstawić załogom samolotów prognozę starszego synoptyka Centrum Hydrometeorologii - "co wynika wprost z przepisów". Jednak przed wylotem samolotu Tu-154M przedstawiał on załogom samolotów Jak-40 i Tu-154M swoją, korzystniejszą wersję prognozy; nie poinformował żadnej z tych osób o prognozie Centrum Hydrometeorologii. "W rozmowie z komisją nie potrafił uzasadnić swojego postępowania" - zaznaczono w załączniku.

Eksperci: prognozy były mało dokładne

Ponadto, jak zaznaczyli eksperci komisji, przedstawiane prognozy były mało dokładne. Jak wskazali, "niedokładne prognozowanie podstaw chmur niskich i nieprzewidywane wystąpienia mgły wynikały z rzadkiej sieci pomiarów meteorologicznych na terenie Rosji oraz z dużych odstępów czasowych (co 3 godz.) w przekazywaniu tych informacji do światowej sieci wymiany; dane meteorologiczne i prognozy z lotniska Smoleńsk Północny i z innych rosyjskich lotnisk wojskowych nie były przekazywane do wymiany międzynarodowej, a tym samym do Polski". "W związku z tym dla polskich meteorologów wojskowych mgła w rejonie Smoleńska pomimo dużego obszaru, na którym wystąpiła, była trudno prognozowalnym zjawiskiem" - konkludują eksperci.

W ujawnionym dokumencie wskazano również, że wieczorem dzień przed katastrofą i nad ranem dnia następnego starszy synoptyk Centrum Hydrometeorologii przekazał do Centrum Operacji Powietrznych informację o warunkach atmosferycznych na lotnisku Smoleńsk Południowy, ponieważ "nie wiedział, że w Smoleńsku znajdują się dwa lotniska".

Po stronie rosyjskiej smoleńskie lotnisko pod względem synoptycznym zabezpieczała baza w Twerze. "Synoptyk biura meteorologicznego w Twerze miał duże trudności z właściwym prognozowaniem warunków atmosferycznych (...) korekty swojej prognozy wystawiał dwukrotnie, za każdym razem już po zdecydowanym pogorszeniu się warunków atmosferycznych" - oceniła komisja. Jak dodała, wynikało to nie tylko z dużej odległości pomiędzy Twerem i Smoleńskiem, ale także "z mało wnikliwej pracy synoptycznej zmiany dyżurnej biura meteorologicznego".

Komisja: stacja była źle usytuowana

Także, w ocenie komisji, sprzęt stacji meteorologicznej smoleńskiego lotniska nie odpowiadał wymogom określonym przez międzynarodowe organizacje. Jak wskazano, stacja była źle usytuowana - "w tym miejscu jest bardzo ograniczona możliwość obserwacji widzialności, zachmurzenia i jakichkolwiek zjawisk pogody" w rejonie podejścia do lądowania. "Aby określić widzialność, meteorolog musiał wchodzić na dach budynku po drabinie" - dodano w załączniku.

Komisja zastrzegła, że nie miała dostępu do dokumentacji i przepisów regulujących działalność służb meteorologicznych Rosji, co nie pozwoliło na dokonanie pełnej analizy.

Na podkreślenie, zdaniem komisji, zasługuje natomiast "właściwa analiza przez załogę Tu-154M otrzymanych już w czasie lotu informacji o warunkach atmosferycznych na smoleńskim lotnisku i przekazanie dyrektorowi protokołu dyplomatycznego Mariuszowi Kazanie informacji, że w tych warunkach lądowanie jest niemożliwe. Pomimo - jak zaznaczyli eksperci komisji - posiadania prognozy pogody nieprzewidującej warunków atmosferycznych w czasie lądowania poniżej minimalnych dowódca samolotu właściwie ocenił informacje otrzymane m.in. od kontrolera z Mińska oraz od załogi wcześniej lądującego w Smoleńsku samolotu Jak-40.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)