Trwa ładowanie...
23-02-2005 16:40

Komisja śledcza ds. PZU kontra prokuratorzy

Członkowie sejmowej komisji śledczej ds.
zbadania prawidłowości prywatyzacji PZU nie uzyskali od
prokuratorów warszawskich informacji o umorzeniu postępowań w
sprawie prywatyzacji PZU. Prokuratura w Warszawie prowadziła w
latach 2000-2003 trzy postępowania w sprawie prywatyzacji spółki.

Komisja śledcza ds. PZU kontra prokuratorzyŹródło: PAP
dh8440d
dh8440d

Posłowie pytali prokuratorów warszawskiej prokuratury apelacyjnej o przyczyny umorzenia postępowań w sprawie prywatyzacji PZU. Zdaniem części posłów nie było wystarczających przesłanek do podjęcia takich decyzji. Prokuratorzy, którzy przyszli na spotkanie, nie prowadzili jednak postępowań w sprawie prywatyzacji PZU i nie mieli wiedzy na temat ich umorzenia.

Wiceprzewodniczący komisji Jan Bury (PSL) powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że prokuratorzy przekazali komisji informacje na temat prowadzonego przez siebie śledztwa w sprawie niegospodarności i działania na szkodę PZU, m.in. o działalności funduszu prewencyjnego i promocyjnego PZU.

Prokuratura warszawska prowadzi śledztwo w sprawie niegospodarności i działania na szkodę PZU; oskarżyła byłego szefa PZU Życie Grzegorza Wieczerzaka i dziewięć innych osób o działanie na szkodę spółki.

Bury powiedział, że prokuratorzy poprosili członków komisji, aby - ze względu na dobro prowadzonego przez prokuraturę śledztwa - nie ujawniali uzyskanych na spotkaniu informacji. Przyznał jednak, że wątki podejmowane przez prokuraturę mają istotne znaczenie dla procesu prywatyzacji PZU.

dh8440d

Zdaniem przewodniczącego komisji Janusza Dobrosza (LPR) spotkanie z prokuratorami pozwoli wyeliminować komisji te wątki, które - według prokuratury - nie dają podstaw do oskarżeń. My mamy określone zadania, komisja nie może się zajmować wszystkimi wątkami, bo nie dojdzie do żadnego stanowiska - ocenił.

Członek komisji śledczej Przemysław Gosiewski (PiS) powiedział, że spotkanie z prokuratorami "umocniło go w przekonaniu", że komisja powinna otrzymać od Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie akta związane z postępowaniem w sprawie niegospodarności i działania na szkodę PZU.

Jego zdaniem prokuratura powinna przekazać m.in. akta związane z dysponowaniem środkami funduszu prewencyjnego PZU Życie w latach 1998-2001, a w szczególności przyznawania różnym podmiotom dotacji, które były niezgodne z celami funduszu.

Gosiewski dodał, że z informacji, które komisja uzyskała od prokuratorów wynika, że w śledztwie w sprawie niegospodarności w PZU znajdują się wątki, które mają istotne znaczenie dla prac komisji śledczej. Jego zdaniem celem umów zawieranych przez PZU mogło być uzyskiwanie przychylności polityków, w związku z procesem prywatyzacji PZU.

Członkowie komisji prawdopodobnie spotkają się jeszcze raz z przedstawicielami prokuratury warszawskiej. Będą chcieli uzyskać informacje o umorzeniu przez nią postępowań w sprawie prywatyzacji PZU.

dh8440d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh8440d
Więcej tematów