PolskaKomisja sejmowa: ochrony życia nie można załatwiać "przy okazji"

Komisja sejmowa: ochrony życia nie można załatwiać "przy okazji"

Sejmowa komisja nadzwyczajna, która pracuje nad prezydenckim projektem zmian w konstytucji ws. stosowania Europejskiego Nakazu Aresztowania, negatywnie zaopiniowała poprawkę LPR, która miałaby zagwarantować prawną ochronę życia od momentu poczęcia. Liga chciała wykorzystać okazję debaty nad zmianą konstytucji, by wprowadzić zapis o ochronie życia.

Marek Kotlinowski (LPR) poinformował na posiedzeniu komisji, że być może jego klub wycofa swoją poprawkę. Niewykluczone, że LPR zgłosi osobną inicjatywę w tej sprawie.

Szukamy rozwiązania, które pozwoli, szanując procedurę związaną ze zmianą konstytucji, taką poprawkę do konstytucji wprowadzić. Jestem przekonany, że konsultacje międzyklubowe i prace, które podejmujemy, zakończą się do czwartku - do głosowania nad całością i wtedy, być może, będzie decyzja o wycofaniu tej poprawki - powiedział Kotlinowski.

Szef komisji nadzwyczajnej Karol Karski ocenił, że meritum poprawki LPR jest słuszne i jeśli zostanie zgłoszona odrębna inicjatywa ustawodawcza w tym przedmiocie, to jako poseł PiS będzie głosował za jej przyjęciem i zachęcał kolegów w klubie do jej poparcia.

O wycofanie poprawki apelowały do Ligi we wtorek PO i SLD. Niech się pan zdobędzie na samodzielność i powie, że poprawkę wycofujecie - zwrócił się do Kotlinowskiego Ryszard Kalisz (SLD).

Przyłączam się do apelu SLD, by klub LPR podjął "męską decyzję" i wycofał poprawkę" - postulował Cezary Grabarczyk (PO).

Artur Górski (PiS) wskazywał, że inicjatywa LPR jest potrzebna, ale sposób zgłoszenia poprawki budzi wątpliwości i jest próbą wniesienia bardzo ważnych treści tylnymi drzwiami i postawienia posłów przed faktem dokonanym.

Ustawę o zmianie Konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Następnie na jej przyjęcie Senat ma 60 dni. Konstytucja dopuszcza także referendum zatwierdzające przy zmianach ustawy zasadniczej, które dotyczą m.in. wolności, praw i obowiązków obywateli.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)