Komisja nie przesłucha Oleksego, przesłucha Czempińskiego
Marszałek Sejmu Józef Oleksy (SLD) nie będzie przesłuchany przez sejmową komisję śledczą ds. PKN Orlen. W środę komisja oddaliła wniosek Romana Giertycha (LPR) w tej sprawie i w sprawie przesłuchania dziennikarza Jacka Łęskiego, który pisał o agencie radzieckiego i rosyjskiego wywiadu Władimirze Ałganowie, w związku ze sprawą "Olina". Komisja przesłucha natomiast b. szefa UOP Gromosława
Czempińskiego i oficerów b. UOP z Bydgoszczy i Płocka.
Posłowie postanowili zwrócić się do szefa Agencji Wywiadu o ujawnienie jego notatki z 28 listopada 2002 r. w części dotyczącej Jana Kulczyka. Wnioskujący o to Roman Giertych powiedział dziennikarzom, że odtajnienie notatki pozwoli poznać kontekst wiedeńskiego spotkania poznańskiego biznesmena z Ałaganowem, w lipcu 2003 roku.
Komisja zwróciła się też do Najwyższej Izby Kontroli o sprawdzenie prawidłowości gospodarowania majątkiem b. Petrochemiii Płock i PKN Orlen od 1992 roku.
Telewizyjna Agencja Informacyjna ma dostarczyć komisji materiały dotyczące PKN Orlen i sytuacji w spółce w latach 2001-2004. Prezes TVP Jan Dworak ma - na wniosek komisji - przedstawić dokumentację związaną z realizacją i emisją informacji dotyczącej zatrzymania Modrzejewskiego przez UOP 7 lutego 2002 r.
Komisja wystąpiła do prezes Sądu Okręgowego w Warszawie sędzi Lidii Malik o udostępnienie tajnych akt śledztwa w sprawie Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Posłowie, przed przesłuchaniem Andrzeja Kuny i Aleksandra Żagla (organizatorzy wiedeńskiego spotkania Kulczyk-Ałganow), chcą zweryfikować swoją wiedzę na ich temat.
Przewodniczący komisji Józef Gruszka (PSL) poinformował, że we wtorek komisja przyjęła wniosek o wystąpienia do Kancelarii Prezydenta o udostępnienie notatek doradcy prezydenta ds. wschodnich Stanisława Cioska ze spotkań, które prowadził.