Trwa ładowanie...
d2yv52d
22-01-2006 15:05

Komisja Europejska ocenia polski program realizacji Strategii Lizbońskiej

Podzielając priorytety przyjęte w Krajowym
Programie Reform (KPR), będącym polskim planem realizacji
Strategii Lizbońskiej do 2008 roku, Komisja Europejska (KE) wytyka
Polsce brak szczegółów dotyczących ich realizacji - wynika z
dokumentu jaki uzyskała PAP.

d2yv52d
d2yv52d

Ocena narodowych planów wdrażania Strategii Lizbońskiej ma być głównym punktem środowego posiedzenia Komisji Europejskiej.

Celem przyjętej w 2000 r. Strategii Lizbońskiej było zwiększenie zatrudnienia i w ciągu 10 lat uczynienie unijnej gospodarki najbardziej konkurencyjną na świecie, czego jednak nie udaje się osiągnąć. Aby zapewnić lepszą realizację strategii, państwa UE zobowiązały się na szczycie w marcu ubiegłego roku do przygotowania narodowych programów reform. W Polsce realizacji strategii ma służyć Krajowy Program Reform na lata 2005-2008.

Z dokumentu, który udało się uzyskać PAP wynika, że KE podziela główne priorytety polskiego programu: konsolidację finansów publicznych, poprawę ich zarządzania, rozwój przedsiębiorczości, wzrost innowacyjności przedsiębiorstw, rozwój i unowocześnienie infrastruktury, zapewnienie konkurencji w przemyśle, tworzenie i utrzymanie nowych miejsc pracy, walkę z bezrobociem.

"Głównym krokom na lata 2005-2008 nie towarzyszy jednak wskazanie instytucji, które ponosiłyby odpowiedzialność za ich realizację" - pisze Komisja Europejska. Braki dotyczą harmonogramu wdrażania programu, konsekwencji dla budżetu oraz informacji na temat monitorowania i oceny podejmowanych działań.

d2yv52d

"To sprawia, że trudno jest ocenić możliwość wprowadzenia w życie zaproponowanych rozwiązań" - pisze KE.

W Krajowym Programie Reform założono, że Polska "ambitnie" chce zwiększyć wydatki na badania naukowe z "bardzo niskiego pułapu" 0,58% PKB w 2004 roku do 1,65% w 2008 roku (Strategia Lizbońska zakłada wydawanie 3% PKB na ten cel do 2010 roku). Bezrobocie zmaleje natomiast w 2008 roku do 14,6%, w porównaniu z 18,8% w 2004.

"Tym niemniej, zaprezentowane środki nie wydają się wystarczające, by to osiągnąć" - uważa KE.

Krajowy Program Reform "słusznie" - jak pisze KE - za największą słabość polskiej innowacyjności wymienia jej brak w biznesie. Polska chce to zmienić poprzez zmiany w regulacjach prawnych oraz zachęcanie prywatnego finansowania. Ale - jak zauważa KE - program w nazbyt ograniczony sposób określa rolę zagranicznych firm.

Ponadto Komisja Europejska jako zbyt mało szczegółowe ocenia plany wykorzystania funduszy unijnych na realizację celów Strategii Lizbońskiej.

Inga Czerny

d2yv52d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yv52d
Więcej tematów