Komisja: egzamin gimnazjalny przebiegł spokojnie
Egzamin gimnazjalny przebiegł w środę spokojnie. Do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) nie dotarły żadne sygnały o zakłóceniach i nieprawidłowościach - poinformowała wicedyrektor CKE, Maria Magdziarz.
05.05.2004 | aktual.: 05.05.2004 15:25
Egzamin składał się z dwóch części. W środę uczniowie pisali egzamin z wiedzy humanistycznej; w czwartek będą pisać egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej.
Obie części egzaminu trwają po dwie godziny; uczniowie z udokumentowaną dysleksją mogą pisać o godzinę dłużej.
Zadania, jakie mieli w środę do rozwiązania gimnazjaliści podczas humanistycznej części egzaminu, odnosiły się do ubioru, jego historii oraz roli w życiu i kulturze.
W zestawie było 30 zadań. Część z nich to zadania zamknięte - trzeba wskazać prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych, np. odnoszących się do cytowanych fragmentów tekstów: "Rady młodej pannie dane" Franciszka Zabłockiego i "Mody w rytmie epoki" Teresy Kuczyńskiej oraz reprodukcji obrazu Diego Velazqueza "Panny dworskie".
Jedno z zamkniętych pytań brzmiało: "Wyraz 'zetempowski' został utworzony z pierwszych liter wyrazów wchodzących w skład nazwy:
a. Związek Młodzieży Polskiej
b. Związek Młodzieży Wiejskiej
c. Związek Harcerstwa Polskiego
d. Związek Młodzieży Socjalistycznej".
Inne zadanie zamknięte brzmiało: "Ten, 'kto czyni bacznie', to człowiek, który:
a. działa lekkomyślnie
b. postępuje z rozwagą
c. podporządkowuje się innym
d. cechuje się brakiem rozsądku".
W zestawie były także zadania otwarte - uczeń musi sam napisać odpowiedź na zadane pytanie. Kilka z nich odnosiło się do fragmentu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, w którym Podkomorzy opowiada o początkach mody na francuszczyznę w ubiorze.
Inne z zadań otwartych brzmiało: "Napisz, co symbolizowały krzyże i korony cierniowe, znajdujące się na biżuterii modnej na ziemiach polskich w latach 60. XIX wieku".
Gimnazjaliści musieli także m.in. napisać, co sądzą o zapożyczeniach wyrazów z języków obcych, zredagować zaproszenie na otwarcie wystawy oraz napisać rozprawkę na temat: "Jeśli 'nie szata zdobi człowieka', to w czym tkwi jego wartość?".
Arkusz z części humanistycznej egzaminu jest już dostępny na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.edu.pl).