Komisja: dwaj posłowie PO i RP prawidłowo zrzekli się immunitetu
Posłowie Miron Sycz (PO) i Jacek Kwiatkowski (Ruch Palikota) odpowiedzą za wykroczenia drogowe, których się dopuścili. Obaj zrzekli się immunitetu, a komisja regulaminowa potwierdziła w środę, że zrobili to właściwie.
Wiceszef komisji Jerzy Budnik (PO) powiedział, że Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich stwierdziła w środę formalną poprawność oświadczeń o zrzeczeniu się immunitetu dwóch posłów PO i Ruchu Palikota.
Obie sprawy dotyczą wykroczeń drogowych. Sycz przekroczył dozwoloną prędkość o około 70 km/h; z kolei Kwiatkowskiemu policja zarzuciła tamowanie ruchu na drodze publicznej przy okazji nielegalnej pikiety, organizowanej w Jarocinie przez Ruch Palikota.
Do Sejmu trafiły wnioski Komendanta Głównego Policji, działającego za pośrednictwem Prokuratora Generalnego, o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie Kwiatkowskiego oraz Sycza do odpowiedzialności karnej za wykroczenia drogowe. Obaj politycy złożyli jednak u marszałek Sejmu oświadczenia o zrzeczeniu się immunitetu.
Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, parlamentarzysta nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu, chyba że narusza prawa osób trzecich.
Za działalność wchodzącą w zakres wykonywania mandatu poseł lub senator odpowiada tylko przed Sejmem lub Senatem.
Poseł lub senator, który podejmując takie działania, narusza prawa osób trzecich, może być pociągnięty do odpowiedzialności sądowej tylko za zgodą Sejmu lub Senatu.
Parlamentarzysta ma też prawo do złożenia oświadczenia, w którym wyraża zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej. Jeśli tego nie zrobi, wówczas to Sejm lub Senat wyraża zgodę na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej, do czego potrzebna jest bezwzględna większość głosów.