Wyciekły dane z raportu, który poznał Tusk i rząd ws. Rosji
Komisja ds. rosyjskich i białoruskich wpływów w Polsce przedstawia dzisiaj swój raport. Do dokumentu, który zawiera pierwsze podsumowanie prac komisji, dotarł Polsat News.
Reporter Polsat News dotarł do pierwszego podsumowania działań Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich na bezpieczeństwo wewnętrzne i interesy Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2004 - 2024.
W dokumencie znalazło się krótkie podsumowanie działalności komisji. Pełen raport zostanie przedstawiony podczas posiedzenia rządu, które rozpoczęło się po godzinie 12:30.
Rada Ministrów wysłucha informacji nt. pierwszego raportu z prac komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w latach 2004-2024. Punkt został objęty klauzulą niejawności. W sierpniu premier Donald Tusk zapowiedział, że raport zostanie przedstawiony 29 października na posiedzeniu rządu, a następnie publicznie. - Będzie to pierwszy raport zawierający już konkluzje i precyzyjne informacje dotyczące tych domniemanych działań obcych służb i obcych wpływów - mówił wówczas szef rządu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kukiz nie poprze kolegi? "Może nagle się okazać, że zstąpi anioł"
Tak pracowała komisja ds. rosyjskich wpływów
Jak wynika z dokumentu, prace komisji zostały podzielone na trzy etapy prowadzonej przez Rosję i Białoruś wojny informacyjnej.
Lata 2004–2014, tj. przed upowszechnieniem sieci społecznościowych.
Lata 2014–2022, tj. okres wojny hybrydowej w Ukrainie i występujących, wtedy punktów zwrotnych, w szczególności od listopada 2021 r., gdy polskie władze zostały poinformowane o planie agresji na Ukrainę, do wybuchu wojny do 24 lutego 2022 r.
Lata 2022–2024, tj. okres pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę przy wsparciu politycznym i terytorialnym Białorusi.
24 spotkania, cztery problemy
Podczas 24 spotkań komisja określiła cztery główne problemy. Pierwszy z nich dotyczy reorganizacji instytucji państwa odpowiedzialnych za sprawy bezpieczeństwa. Drugi - zaniechań i opóźnień w programach modernizacji Sił Zbrojnych RP. Trzeci to działalność służby zagranicznej RP, rozwiązania systemowe, w tym prawne i kadrowe. Czwarty: dezinformacja.
W podsumowaniu czytamy, że komisja zbada też wpływ, jaki na obronność państwa wywarły decyzje o wstrzymaniu czy zerwaniu w latach 2016-2018 kontaktów zbrojeniowych, w tym na dostawę śmigłowców oraz systemu tankowania w powietrzu (MRTT-program Karkonosze) oraz pozyskiwania łączności satelitarnej.
Źródło: Polsat News, WP Wiadomości