Kometa na jesiennym niebie
Odkryta w połowie lipca tego roku kometa C/2006 M4 (SWAN) zaczyna być widoczna na naszym porannym niebie - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Kometa znajduje się teraz dokładnie na granicy gwiazdozbiorów Lwa i Wielkiej Niedźwiedzicy.
W połowie lipca Michael Mattiazzo i Rob Matson dojrzeli na zdjęciach (z instrumentu SWAN sondy SOHO) nową kometę i oznaczyli ją C/2006 M4 (SWAN). Po obliczeniu orbity okazało się, że przejdzie ona najbliżej Słońca 28 września.
Na przełomie września i października kometa ta będzie dość dobrze widoczna na naszym niebie. Już teraz łatwo ją dostrzec rano przez lornetkę, bowiem jej jasność jest tylko kilka razy słabsza od najsłabszych gwiazd widocznych gołym okiem. Jej odległość kątowa od Słońca i blask cały czas rosną.
Najlepsze warunki do obserwacji komety wystąpią w pierwszych dniach października, gdy C/2006 M4 (SWAN) znajdzie się dokładnie na styku czterech gwiazdozbiorów - Wielkiej Niedźwiedzicy, Psów Gończych, Lwa i Warkocza Bereniki.
Potem jasność komety będzie spadać, ale w niezbyt szybkim tempie. Do końca października powinna pozostać ładnym obiektem lornetkowym.