Kolorowy test na raka płuc
Kolorowy test pozwala wykryć w wydychanym powietrzu substancje charakterystyczne dla raka płuc - informuje pismo "Thorax".
Metodę opracowali naukowcy z Cleveland Clinic. Sensor wielkości małej monety jest tani i łatwy w użyciu. 36 małych kropeczek na czujniku zmienia kolor pod wpływem kontaktu z odpowiednimi związkami chemicznymi u 3/4 pacjentów z rakiem.
Rak płuc często przebiega skrycie, a objawy w rodzaju przewlekłego kaszlu czy bólu w klatce piersiowej ujawniają się późno, gdy leczenie jest mało skuteczne. Od dawna było wiadomo, że u osób z rakiem płuc zmienia się skład wydychanego powietrza - zawiera charakterystyczne substancje lotne. Psy, których węch jest dużo czulszy pod ludzkiego, potrafią wykryć te nietypowe substancje. Ich obecność i dokładną ilość pozwalają także ocenić precyzyjne metody naukowe - na przykład chromatografia gazowa czy spektrometria masowa.
Ale spektrometria i chromatografia są metodami kosztownymi - wymagają skomplikowanej aparatury i wykwalifikowanego personelu. Natomiast nowy test daje szybkie wyniki, jest łatwy do interpretacji i tani. Podczas badań przeprowadzonych na 21 zdrowych osobach i 122 pacjentach z różnymi chorobami płuc (w tym 49 z rakiem) udało się precyzyjnie wykryć raka u mniej więcej 3/4 chorych - także u osób z ma lo zaawansowanymi postaciami choroby. Wydaje się że metoda pozwoli na wcześniejsze wykrywanie raka, co bardzo zwiększyłoby skuteczność leczenia.