Kołodko wywiera presję na RPP, złoty traci do dolara i euro
Złoty osłabł w czwartek wobec dolara i euro.
Zdaniem analityków przyczyniły się do tego wypowiedzi ministra
finansów, według którego inflacja w styczniu spadła do 0,5% rok do roku, a w Polsce jest miejsce na obniżkę stóp o 300 pkt.
bazowych.
Złoty stracił 1,5 gr wobec dolara i 2,1 gr wobec euro w porównaniu z środowym zamknięciem. Osiągnął poziom 3,8550 za dolara i 4,1760 za euro.
Złoty na zakończenie dnia jest trochę słabszy niż w środę. Przyczyniły się do tego wypowiedzi ministra finansów, według którego jest miejsce na cięcie stóp o 300 punktów bazowych. Wpływ na złotego miały też zmiany na eurodolarze i zyskujące euro - powiedział szef dealerów w Deutsche Banku Polska, Witold Woźniak.
Pod koniec dnia za euro płacono 1,0830 dolara.
Kołodko powiedział w czwartek, że w obecnych realiach gospodarczych widzi miejsce na obniżkę stóp procentowych o 300 pkt bazowych. Dodał, że zapewne bank centralny tego nie uczyni, co jego zdaniem szkodzi polskiej gospodarce.
Analitycy zdają sobie sprawę, że Rada Polityki Pieniężnej w obecnym składzie nie spełni życzeń ministra finansów i taki prezent może podarować mu dopiero nowa Rada. Obecnie Kołodko może jedynie próbować wywierać presję na radę - powiedział Woźniak.
Minister finansów dołączył do chóru, który chce słabszego złotego i tak się trochę stało - dodał szef dealerów w Deutsche Banku Polska.
Zdaniem Woźniaka, w najbliższych dniach na rynku walutowym dalej będzie nerwowo, raczej bez umocnienia się złotego.
W czwartek na rynku papierów skarbowych spadła rentowność obligacji pięcio- i dziesięcioletnich, wzrosła dwuletnich.
Dzisiaj rano, po wczorajszym przetargu obligacji, rentowności poszły do góry o 2-8 pkt. bazowych. Jednak po wypowiedziach ministra finansów rentowności spadły. Rynek uświadomił sobie, że w perspektywie 1,5 roku i nowego składu Rady Polityki Pieniężnej można liczyć na takie obniżki stóp, o jakich mówił minister finansów - powiedział ekonomista Pekao SA, Jacek Wiśniewski.
W sumie rynek nie odrobił strat z wczoraj, gdy rentowność papierów wzrosła o kilkanaście punktów - dodał.
Rentowność obligacji OK1204 wzrosła w czwartek o 3 pkt. bazowe, do 5,8%. Natomiast rentowność pięcioletnich PS0608 spadła o 2 pkt. bazowe, a dziesięcioletnich DS1013 - o 3 pkt. bazowe do 5,73. (and)