Trwa ładowanie...

Kołobrzeg. Ogromna ewakuacja. Zasięg bomb to 2 km na lądzie i 9 w morzu

W Kołobrzegu odkryto aż trzy bomby z czasów II wojny światowej. O godzinie 7 ruszyła duża akcja ewakuacji mieszkańców osiedla Podczele i turystów. Prezydent Kołobrzegu mówi o niewyobrażalnych skutkach, gdyby akcja wydobycia niewybuchów nie powiodła się. W wodzie mogła się znajdować ponad tona materiałów wybuchowych.
Share
Bomby znajdowały się przy samej plaży w Kołobrzegu
Bomby znajdowały się przy samej plaży w KołobrzeguŹródło: PAP
d1ox3xy

W związku z odnalezieniem niewybuchów z Podczela zostanie ewakuowanych ok. 2000 osób. Akcja usunięcia bomb ruszyła rano o 9.00.

Już wyciągnięto wszystkie trzy znalezione bomby. Wcześniej informowano, że znaleziono 5 obiektów, z czego 4 to miały być bomby.

Zamknięta została plaża w Podczelu. Zakaz kąpieli obowiązywał na obszarze 9 km. Od godz. 7.00 droga na trasie Sianożęty - Kołobrzeg była nieprzejezdna dla pojazdów osobowych. Zakaz jazdy dotyczył również rowerzystów na 2,5 km trasie ścieżek w mieście.

d1ox3xy

Na wodzie unosiły się okręty patrolowe, a także łodzie ratunkowe wszystkich służb.

Zamknięta droga DK11 i strefa powietrzna nad miastem

Nie kursują pociągi, a ruch na DK 11 został wstrzymany. Do ruchu na DK 11 dopuszczone były jedynie autobusy miejskie i osobówki wyjeżdżające z kołobrzeskiej dzielnicy. Ewakuowanym mieszkańcom podstawiono busy.

d1ox3xy

Zamknięta została również strefa powietrzna nad miastem,a w okolicznych budynkach wyłączony został gaz.

Jak informuje miastokolobrzeg.pl, punktami zbiórki były: Podczele Kresowa, Podczele Tarnopolska, Podczele Lwowska, Podczele Nowogródzka, Podczele Holtur. Prezydent miasta prosi mieszkańców o zrozumienie i współpracę.

   google maps
Źródło: google maps

"Niewyobrażalne skutki"

Od godz. 7 do godz. 9 w poniedziałek odbyła się ewakuacja całego Podczela i okolicznych zabudowań, łącznie z sanatorium "Holtur". Prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek powiedział, że "gdyby coś, skutki byłyby niewyobrażalne".

d1ox3xy

Ewakuacją dowodził komendant powiatowy Policji Dariusz Hoc. Wszyscy ewakuowani jeszcze tego samego dnia, po usunięciu groźnych niewybuchów, wrócą do swoich domów.

Ok. 300 kilogramowe niewybuchy odkrył w w środę policjant z Ustronia Morskiego. Znajdują się na dosyć dużej głębokości. Zasięg bomb to 2 km na lądzie i 9 w morzu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Rytel, rok po tragicznej nawałnicy

d1ox3xy

Podziel się opinią

Share
d1ox3xy
d1ox3xy
Więcej tematów