Trwa ładowanie...
d1bwab5
Dziennik PolskiZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Kolesiowska patologia" w polskim wymiarze sprawiedliwości

Nierzetelnego adwokata sądzi adwokat, komornika komornik, notariusza notariusz... - W takich warunkach nie ma co liczyć na sprawiedliwość, twierdzą pokrzywdzeni przez instytucje prawa, na których powołuje się "Dziennik Polski".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Kolesiowska patologia" w polskim wymiarze sprawiedliwości
(WP.PL, Fot: Marcin Gadomski)
d1bwab5

Surowe wyroki w sądach korporacyjnych to rzadkie przypadki. Tymczasem posłowie debatują nad zmniejszeniem najsurowszej kary. Według rządowego projektu zamiast dożywotniego wyrzucenia z zawodu, adwokat z prawomocnym wyrokiem mógłby wrócić do pracy po 10 latach.

Wyższy Sąd Dyscyplinarny w latach 2005-2012 pozbawił prawa do wykonywania zawodu tylko sześciu radców prawnych. W tym samym czasie wydał prawie 100 upomnień. Na ponad dwieście spraw, które wpłynęły do Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Naczelnej Rady Adwokackiej od 1 stycznia 2011 r. do 31 maja 2012 r., tylko dwie osoby zostały wydalone z zawodu.

- Sądy dyscyplinarne nie spełniają praktycznie żadnego zadania, w tym mobilizującego do rzetelnego wykonywania obowiązków adwokata, komornika itp., twierdzi Jerzy Pietrzyk, prezes Stowarzyszenia "Stop Bezprawiu". System postępowań dyscyplinarnych nazywa patologicznym. - Większość spraw jest umarzana przez "kolegów" lub z powodu "braku znamion czynu zabronionego".

d1bwab5

Podziel się opinią

Share

d1bwab5

d1bwab5
Więcej tematów