PolskaKolejny zatrzymany w aferze w Czerwionce-Leszczynach

Kolejny zatrzymany w aferze w Czerwionce-Leszczynach

Naczelnik Wydziału Prawnego Urzędu Miasta i Gminy w Czerwionce-Leszczynach na Śląsku jest siódmą osobą, zatrzymaną w związku z wykrytą przez policję korupcją i nieprawidłowościami w tym urzędzie. W piątek został aresztowany. Wcześniej do aresztu trafili już burmistrz miasteczka, jego zastępca oraz skarbnik magistratu.

Naczelnikowi zarzuca mu się przekroczenie uprawnień i spowodowanie szeregu nieprawidłowości przy procedurach przetargowych. Miał dopuścić się tych przestępstw w porozumieniu z innymi osobami - powiedział Adam Jachimczak z zespołu prasowego śląskiej policji.

55-letni naczelnik, radca prawny odpowiadał m.in. za opiniowanie i przygotowanie projektów umów, porozumień i ugód oraz brał udział w negocjacjach nad ich tworzeniem. Straty, które swoim niezgodnym z prawem działaniem mógł wyrządzić skarbowi gminy, prowadzący śledztwo szacują na ponad 600 tys. zł.

Sprawa ma związek ze śledztwem przeciwko Józefowi G. (od ubiegłego roku w areszcie), właścicielowi firmy handlującej tzw. mułem, wykorzystywanym jako środek opałowy. Biznesmen dzierżawił teren dawnej kopalni, skąd wydobywał surowiec. Władze miasta nie reagowały, choć przedsiębiorca prawie dwa lata korzystał z gminnego terenu, nie płacąc czynszu dzierżawnego. Zaległości z tego tytułu przekroczyły 600 tys. zł.

Tydzień temu rybnicki sąd aresztował na trzy miesiące burmistrza Czerwionki-Leszczyn Marka K. i wiceburmistrza Piotra I. Są podejrzani o niedopełnienie obowiązków, przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę miasta. Wniosek o aresztowanie obu przedstawicieli lokalnych władz, a także naczelnika wydziału prawnego, prokuratura motywowała grożącą im surową karą i obawą matactwa.

Aresztowanie burmistrza i wiceburmistrza nie wpływa na ich status oraz zdolność prawną do podejmowania leżących w ich kompetencjach decyzji. Obaj samorządowcy nadal pełnią swoje mandaty, sprawują władzę w gminie i posiadają określone kompetencje. Do końca tej kadencji jedynie skazanie ich za przestępstwo umyślne skutkowałoby wygaśnięciem mandatu.

Dopiero wraz z rozpoczęciem nowej kadencji władz samorządowych wejdą w życie nowe przepisy stanowiące, że w przypadku aresztowania burmistrza, wszystkie jego obowiązki przejmie zastępca, a w razie aresztowania obu, wojewoda mógłby wnioskować do premiera o powołanie tymczasowego - do czasu wyjaśnienia sprawy - zarządcy komisarycznego.

Obecna sytuacja prawna oznacza, że pracownicy Urzędu Miasta w Czerwionce-Leszczynach we wszystkich sprawach leżących w wyłącznej kompetencji burmistrza, muszą - za zgodą prokuratora - kontaktować się z nim w areszcie. Najwyższym rangą urzędnikiem Urzędu jest obecnie sekretarz miasta.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)