PolskaKolejny dzień żałoby po śmierci Jana Pawła II

Kolejny dzień żałoby po śmierci Jana Pawła II

Ponad 200 tysięcy osób, w tym przedstawiciele
najwyższych władz państwowych, uczestniczy we mszy
żałobnej w intencji Jana Pawła II na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
W całym kraju oddawano hołd zmarłemu w sobotę Papieżowi.

Wielu Polaków przygotowuje się do wyjazdu na piątkową ceremonię pogrzebu Papieża w Watykanie. Rząd zwrócił się z apelem m.in. do przedstawicieli władz samorządowych oraz pracodawców o ogłoszenie dnia pogrzebu Jana Pawła II - piątku 8 kwietnia - dniem wolnym od pracy.

W środę w południe w sali plenarnej Sejmu odbędzie się zgromadzenie posłów i senatorów, z udziałem prezydenta i premiera, poświęcone uczczeniu pamięci papieża Jana Pawła II. Parlamentarzyści przyjmą wspólne stanowisko, w którym oddadzą hołd Ojcu Świętemu.

Liturgii na pl. Piłsudskiego w Warszawie przewodniczy prymas Józef Glemp. Wraz z nim mszę odprawiają biskupi, którzy nie wyjechali jeszcze do Rzymu oraz ponad 200 księży. Niektórzy wierni mają ze sobą transparenty z napisami: "Szukałeś nas, a my przyszliśmy do Ciebie i za to Ci dziękujemy", "Totus tuus", "W pamięci na zawsze, Ojcze Nasz".

Msza rozpoczęła się od odegrania hymnów Polski i Watykanu. Modlimy się za Jana Pawła II, dziękując Bogu za wszystkie dobrodziejstwa, co nam Ojciec Święty podarował; za jego naukę, za świadectwo pięknego życia i trwania na posterunku do końca- powiedział prymas rozpoczynając nabożeństwo.

W Białymstoku tłumy wiernych, głównie młodzieży, uczestniczyły w modlitwie Anioł Pański przed pomnikiem Jana Pawła II w centrum tego miasta przed katedrą.

We wrocławskim Ratuszu wyłożono księgę kondolencyjną. Jako pierwszy do oprawionej w czarne płótno księgi wpisał się metropolita wrocławski arcybiskup Marian Gołębiewski, który napisał po łacinie "Z bólem i smutkiem, z radością i nadzieją: Żegnaj Janie Pawle II".

Do księgi kondolencyjnej wyłożonej w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie wpisywali się mieszkańcy Warszawy, politycy oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. W Gdańsku do księgi kondolencyjnej wyłożonej w oliwskim Domu Papieskim wpisał się były prezydent Lech Wałęsa, który podkreślił, że słowa Jana Pawła II stały się inspiracją do stworzenia "Solidarności".

Hołd papieżowi oddali m.in. poznańscy radni, sejmik samorządowy województwa kujawsko-pomorskiego, a także obradujący w Warszawie na wiosennej sesji Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Poseł do europarlamentu z Krakowa Bogusław Sonik (PO) zwrócił się do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Josepa Borrella o nazwanie imieniem Jana Pawła II nowego skrzydła Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Zaproponował też, by podczas najbliższej sesji plenarnej w Strasburgu oddać hołdu Ojcu Świętemu i zorganizować debatę wspomnieniową.

Chęć wyjazdu do Rzymu na ceremonię pogrzebu papieża zgłosiło ponad trzystu posłów i senatorów.

W hali głównej Dworca Centralnego w Warszawie ustawiła się gigantyczna kolejka osób, chcących kupić tanie bilety na przejazd specjalnymi pociągami do Rzymu. (mila)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)