PolskaKolejni policjanci zatrzymani w sprawie tzw. łowców blach

Kolejni policjanci zatrzymani w sprawie tzw. łowców blach

Trzech policjantów z krakowskiej "drogówki" zatrzymali na polecenie tarnowskiej prokuratury funkcjonariusze z Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji. Zatrzymani są podejrzani o udział w tzw. aferze łowców blach, czyli odpłatnym przekazywaniu informacji o kolizjach firmom holowniczym - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Tarnowie.

23.08.2007 | aktual.: 23.08.2007 16:04

Zatrzymanym policjantom zarzucono przekroczenie uprawnień i przyjmowanie za to korzyści majątkowych oraz powodowanie zdarzeń mających na celu wyłudzanie odszkodowań - powiedział szef wydziału śledczego tarnowskiej prokuratury, Mieczysław Sienicki.

Jak dodał, tzw. celowo ustawiane kolizje, służące wyłudzaniu odszkodowań, są obecnie drugim z głównych nurtów śledztwa.

Wobec jednego z podejrzanych, który przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia, prokuratura zastosowała poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju. Wobec dwóch pozostałych, którzy zaprzeczyli zarzutom, skierowała do sądu wnioski o aresztowanie.

Śledztwo określane jest w mediach jako sprawa "mafii blacharskiej" lub afery "łowców blach".

Mechanizm przestępstwa miał polegać na tym, że policjanci - pracujący na stanowisku wspomagania dowodzenia w krakowskiej Komendzie Miejskiej Policji - przekazywali informacje o zgłoszonych kolizjach i wypadkach drogowych tylko określonym firmom holowniczym. W zamian otrzymywali pieniądze. W ten sposób dochodziło nawet do sytuacji, że na miejsce wypadku lawety pomocy drogowej przyjeżdżały przed radiowozem.

Materiały w tej sprawie dotarły do Krakowa z Biura Spraw Wewnętrznych KGP na przełomie września i października 2006 r. Ze względu na dobro postępowania, przekazano je do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Pierwszych zatrzymań w tej sprawie dokonano w lutym. Zatrzymano wówczas 14 osób, w tym siedmiu policjantów i jednego cywilnego pracownika Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Mieli oni przekazywać firmom holowniczym informacje na temat stłuczek i wypadków drogowych. Sześć pozostałych osób było związanych z trzema firmami holowniczymi z Krakowa i okolic.

Do tej pory w śledztwie podejrzanych jest blisko 30 osób, z których większość to policjanci. Części podejrzanych postawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzuty dotyczą także korupcji, a policjanci są podejrzani także o przekroczenie uprawnień i ujawnienie tajemnicy służbowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)