PolskaKolejni oskarżeni o przyjmowanie łapówek i fałszowanie dokumentacji

Kolejni oskarżeni o przyjmowanie łapówek i fałszowanie dokumentacji

Kolejne 27 osób jest oskarżonych o płatną protekcję, poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej a także przyjmowanie łapówek. Są to m.in. warszawski prokurator, stołeczni adwokaci oraz lekarz - poinformowała łódzka prokuratura apelacyjna.

To kolejni oskarżeni w sprawie dotyczącej korupcji, płatnej protekcji i fałszowania dokumentacji medycznej, na podstawie której sądy decydowały o odraczaniu wykonania kar lub nieosadzaniu w aresztach osób podejrzanych o popełnienie przestępstw. Grozi im kara do 10 lat więzienia. Jak poinformował rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi Jarosław Szubert, liczący ponad 360 stron akt oskarżenia w tej sprawie trafi do Sądu Rejonowego w Piasecznie.

Oskarżeni, którzy usłyszeli łącznie 69 zarzutów - poprzez przyjmowanie łapówek, płatną protekcję oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej - pomagały unikać aresztowania podejrzanym oraz osobom, które miały np. trafić do więzienia w odroczeniu wykonania kary.

Według prokuratury przestępstwa popełniane były od grudnia 2002 roku do lutego 2007 roku w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Włocławku, Zielonej Górze Pruszkowie, Rawie Mazowieckiej oraz Konstancinie-Jeziornej.

W sumie przed sądem w Piasecznie stanie 27 osób, w tym m.in.: warszawscy adwokaci Luiza T. i Andrzej P., prokurator Krzysztof W., były adwokat Andrzej W. oraz lekarze: Marek B., Krzysztof J., Jarosław R., Maria Ż-L, Józef P., Andrzej P., Tomasz K., Anna G., Paweł B., Krzysztof J., Wojciech B. i Jolanta B-C.

Jak poinformował Szubert, inną decyzją w tym śledztwie było postanowienie o zawieszeniu postępowania wobec Rudolfa S., ponieważ nie ustalono jego miejsca pobytu. Podejrzany Rudolf S. jest aktualnie poszukiwany w Polsce listem gończym a także wydano w stosunku do niego Europejski Nakaz Aresztowania.

Łódzka PA prowadzi od 2007 roku śledztwo dotyczące korupcji, płatnej protekcji i fałszowania dokumentacji medycznej, na podstawie której sądy decydowały o odraczaniu wykonania kar lub nieosadzaniu w aresztach podejrzanych. Wśród nich byli m.in. gangsterzy działający w grupach "wołomińskiej" i "pruszkowskiej". Sprawa dotyczy lat 2000-2007 i obejmuje zasięgiem niemal cały kraj.

Zarzuty w tej sprawie usłyszało już 68 osób; do sądów trafiło już kilkadziesiąt aktów oskarżenia. Jednym z oskarżonych jest znany producent filmowy Lew R. Oskarżono też m.in. jego syna Marcina R., adwokatów Roberta D. i Luizę T. oraz sześcioro lekarzy. Zarzuca się im m.in. korupcję i fałszowanie dokumentacji medycznej. Grożą im kary do ośmiu lub 10 lat więzienia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)