PolskaKolejni kandydaci na sędziów TK

Kolejni kandydaci na sędziów TK

Profesor Irena Lipowicz, Andrzej Rzepliński
oraz prof. Stanisław Biernat - to kandydaci na sędziów Trybunału
Konstytucyjnego zgłoszeni przez PO. SLD
zgłosiło kandydaturę sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego
Bogusława Moraczewskiego.

Wcześniej tego dnia PiS zaproponowało kandydaturę prof. Marii Gintowt-Jankowicz oraz mecenasa Wojciecha Hermelińskiego. Kandydatem do TK popieranym przez LPR i Samoobronę jest wicemarszałek Sejmu Marek Kotlinowski (LPR).

PSL nie zgłosi swojego kandydata - poinformował wiceszef klubu Stronnictwa Eugeniusz Grzeszczak. Jak dodał, 1 grudnia kończy się kadencja trojga kolejnych członków TK, a wtedy jego partia zgłosi swojego kandydata. Prawdopodobnie będzie nim Józef Zych.

5 listopada kończy się kadencja trzech z 15 sędziów TK: Marka Safjana (prezesa Trybunału), Teresy Dębowskiej-Romanowskiej i Mariana Zdyba.

W tym przypadku termin zgłaszania kandydatów mija w czwartek o północy. Zgodnie z regulaminem Sejmu, kandydatury trzeba bowiem zgłosić 30 dni przed upływem kadencji.

Maria Gintowt-Jankowicz jest dyrektorką Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Mec. Wojciech Hermeliński to wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Prof. Teresa Lipowicz to b. ambasador Polski w Austrii oraz pełnomocnik odpowiedzialny za stosunki polsko-niemieckie. Prof. Andrzej Rzepliński związany jest w Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Prof. Stanisława Biernata jest kierownikiem Katedry Prawa Europejskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Sędziego TK wybiera Sejm na 9 lat. Sędzią Trybunału może być osoba, która posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Kandydatów na stanowisko sędziego Trybunału przedstawia co najmniej 50 posłów lub Prezydium Sejmu. Uchwała Sejmu w sprawie wyboru sędziego Trybunału zapada bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów.

W 2006 r. kończy się kadencja łącznie sześciu członków Trybunału Konstytucyjnego. 1 grudnia kończy się kadencja trojga kolejnych członków TK: obecnego wiceprezesa Andrzeja Mączyńskiego, Biruty Lewaszkiewicz-Petrykowskiej i Wiesława Johanna.

Prezesa i Wiceprezesa TK powołuje prezydent spośród dwóch kandydatów przedstawionych na każde stanowisko przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Kandydatów na stanowisko prezesa lub wiceprezesa TK wybiera Zgromadzenie Ogólne spośród sędziów Trybunału, którzy w głosowaniu tajnym uzyskali kolejno największą liczbę głosów. Wybór powinien być dokonany nie później niż trzy miesiące przed upływem kadencji urzędującego prezesa lub wiceprezesa.

Zgromadzenie Ogólne TK już w czerwcu wybrało kandydatów na nowego prezesa i wiceprezesa Trybunału.

Na stanowisko prezesa Trybunału kandydują sędziowie: Jerzy Stępień (który został w 1999 r. zgłoszony przez do TK przez AWS) i Marek Mazurkiewicz (w 2001 r. zgłoszony przez SLD), a na stanowisko wiceprezesa sędziowie: Janusz Niemcewicz i Marian Grzybowski.

Prezydent Lech Kaczyński nie ogłosił jeszcze, kto zostanie nowym prezesem i wiceprezesem TK. Odchodzący prezes Trybunału prof. Safjan przedstawił prezydentowi kandydatury na nowego prezesa i wiceprezesa TK w połowie lipca br. Prof. Safjan powiedział wówczas, że zaprezentował prezydentowi te kandydatury przekonany, iż spośród nich dokonywany będzie wybór i uzyskał zapewnienie, że tak właśnie się stanie.

Jednak 7 lipca klub PiS złożył w Sejmie projekt zmian w ustawie o Trybunale, zgodnie z którym prezydent powoływałby prezesa i wiceprezesa spośród trzech, a nie jak dotychczas, dwóch kandydatów.

Wybór kandydatów przez Zgromadzenie Ogólne TK następowałby po upływie kadencji, w dniu wyznaczonym przez głowę państwa, a nie na trzy miesiące przed jej upływem.

Sejm miał rozpatrzyć projekt nowelizacji w lipcu, ale ostatecznie - na wniosek jego autorów - punkt ten nie znalazł się wówczas w porządku obrad. Od tamtej pory Sejm nie zajął się projektem.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)