Trwa ładowanie...
02-10-2014 15:30

Kolejne zwycięstwo Państwa Islamskiego w Iraku - przejęli kontrolę nad większą część miasta Hit

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) opanowali większą część miasta Hit na zachodzie Iraku w prowincji Anbar - poinformowały lokalne władze podkreślając, że porażka irackiej armii wynika ze znaczącej przewagi w uzbrojeniu bojowników.

Share
Kolejne zwycięstwo Państwa Islamskiego w Iraku - przejęli kontrolę nad większą część miasta HitŹródło: AFP, fot: YouTube
d35lt6p

Agencja Reutera zwraca uwagę, że opanowanie Hit umożliwi IS przeprowadzenie ofensywy w kierunku ważnej bazy wojskowej Ajn al-Asad w pobliżu miasta al-Bagdadi.

- 90 proc. Hit jest w rękach bojowników - powiedział przedstawiciel irackich władz w prowincji Anbar. Informacje te potwierdzają świadkowie, na których powołuje się Reuters.

- W mieście widać tłumy bojowników i ich pojazdy, wszędzie słychać strzały - relacjonował rozmówca agencji. Dżiahdyści mieli też wywiesić czarne flagi na budynkach rządowych. Na ulicach świadkowie mieli też widzieć przedstawicieli irackich sił bezpieczeństwa.

d35lt6p

Hit znajduje się około 130 km na zachód od Bagdadu i ok. 30 km od stolicy prowincji Anbar, Ramadi, które jest również w większości opanowane przez IS.

W czwartek ONZ poinformowało, że dżihadyści z IS dopuszczają się w Iraku czynów, które mogą być równoznaczne ze zbrodniami wojennymi i zbrodniami przeciwko ludzkości. W raporcie sporządzonym przez biuro wysokiego komisarza ONZ ds. praw człowieka i oenzetowską misję wsparcia w Iraku (UNAMI) wskazano na dokonywane przez IS masowe egzekucje, porywanie kobiet i dziewcząt jako niewolnic seksualnych i wykorzystywanie dzieci jako bojowników.

d35lt6p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35lt6p
d35lt6p
Więcej tematów