Kolejne trzęsienie ziemi w Turcji
Turcję nawiedziło w sobotę kolejne trzęsienie ziemi. Wystąpiło o godz. 19.31 czasu polskiego. Miało magnitudę 5,2 - poinformowała agencja Reutera.
Hipocentrum znajdowało się na głębokości 10 km, w odległości 54 km na północny zachód od Kahramanmaras, w centralnej Turcji - stwierdziło Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC).
Nie ma informacji o poszkodowanych bądź zniszczeniach.
Sobotnie trzęsienie ziemi nastąpiło 12 dni po poprzednim, znacznie silniejszym - jego magnituda wynosiła wówczas 7,8. Epicentrum znajdowało się na pograniczu turecko-syryjskim.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kataklizm w Turcji pochłonął 46,5 tys. ofiar
Liczba ofiar trzęsienia ziemi, które dotknęło 6 lutego pogranicze turecko-syryjskie zbliżyła się do 46,5 tys. - poinformowała stacja CNBC. W obu krajach zginęły łącznie co najmniej 46 442 osoby.
Na liście ofiar kataklizmu w Turcji są już 40 642 nazwiska. Natomiast od kilku dni nie pojawiły się nowe informacje dotyczące osób, które poniosły śmierć w sąsiedniej Syrii. Dotychczas podawano, że na terenach kontrolowanych przez rząd i rebeliantów trzęsienie ziemi pozbawiło życia ponad 5,8 tys. ludzi.
Większość syryjskich ofiar zginęła na ziemiach kontrolowanym przez rebeliantów, do których dostęp jest bardzo utrudniony - dotyczy to również dostaw pomocy humanitarnej.
"Wąskie gardło dla naszych operacji"
W rozmowie z dziennikarzem agencji Reutera na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, dyrektor World Food Programme, David Beasley powiedział, że "władze syryjskie nie dają dostępu do terenów na północnym wschodzie kraju, którego potrzebuje WFP". - To wąskie gardło dla naszych operacji - oświadczył, podkreślając, że musi się to jak najszybciej zmienić.
- Czas ucieka, a nam kończą się pieniądze. Nasza operacja to koszt około 50 mln dolarów miesięcznie na samą reakcję na trzęsienie ziemi, więc jeśli Europa nie chce nowej fali uchodźców, musimy uzyskać wsparcie, którego potrzebujemy - dodał Beasley.