PolskaKolejne strefy ochronne w związku z ptasią grypą

Kolejne strefy ochronne w związku z ptasią grypą

Kolejne strefy ochronne powstały w woj.
zachodniopomorskim po tym, jak na terenie Niemiec, 2 km od
polskiej granicy, znaleziono dzikiego ptaka padłego na ptasią grypę.

10.05.2006 | aktual.: 10.05.2006 17:02

Niemieckie służby poinformowały o znalezieniu we wtorek padłego ptaka w miejscowości Altglietzen, na wysokości Osinowa Dolnego - poinformowała rzeczniczka wojewody zachodniopomorskiego, Agnieszka Muchla.

Wytyczono już obszary: zapowietrzony - o promieniu 3 km i zagrożony - o promieniu 10 km. Wchodzą one na tereny powiatu gryfińskiego i gminy Cedynia.

W polskich miejscowościach położonych w obu strefach prowadzona będzie kontrola i liczenie drobiu. W gospodarstwach, gdzie trzymany jest drób rozłożone będą maty dezynfekcyjne.

Nie przewiduje się natomiast rozłożenia mat na drogach - dodała rzeczniczka.

Na południu regionu przy granicy z woj. lubuskim, od końca kwietnia także obowiązują strefy ochronne w związku ze znalezieniem w pobliskiej niemieckiej miejscowości padłego ptaka zarażonego wirusem H5N1.

Pierwsza strefa zapowietrzona obejmuje swoim obszarem powiat myśliborski. Druga strefa - zagrożona - obejmu część powiatu myśliborskiego, gryfińskiego oraz fragment województwa lubuskiego.

Jak przypomniała Muchla, rygory związane ze strefa zapowietrzoną obowiązują 21 dni, natomiast z zagrożoną - 30 dni.

Po raz pierwszy rygory sanitarne z powodu zagrożenia ptasią grypą wprowadzono w woj. zachodniopomorskim w pierwszych dniach marca po tym, jak po stronie niemieckiej stwierdzono wirusa ptasiej grypy u kilku ptaków.

Kwarantanna obowiązywała też w Świnoujściu, gdzie znaleziono padłą nurogęś, zarażoną groźnym dla człowieka wirusem H5N1.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)