PolskaKolejne przypadki sepsy w woj. opolskim

Kolejne przypadki sepsy w woj. opolskim

Służby sanitarne na Opolszczyźnie zanotowały
podczas świąt wielkanocnych dwa przypadki zachorowań spowodowanych
najprawdopodobniej przez meningokoki. W szpitalach w Opolu i
Niemodlinie przebywają 17 i 24 latek - poinformował wojewódzki inspektor sanitarny Krystian Kościów.

Do szpitala wojewódzkiego w Opolu trafił 17 latek, którego objawy wskazują na inwazyjną chorobę meningokokową. W Niemodlinie u 24-latka stwierdzono zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, być może również spowodowane przez meningokoki.

Wojewódzki inspektor sanitarny poinformował, że w obu przypadkach pracownicy sanepidu ustalili kontakty chorych. Osobom, które mogą być narażone na zakażenie podajemy chemioprofilaktykę - zaznaczył.

Stwierdzono, że 17-latek mógł mieć kontakt z osobami, u których wcześniej wystąpiła inwazyjna choroba meningokokowa.

Z Brzegu pochodzi 7 z 13 osób zakażonych inwazyjną chorobą meningokokową w woj. opolskim od początku roku. Dwie osoby - 14-latka z Brzegu i 17-latka z Nysy zmarły na skutek sepsy.

W ubiegły poniedziałek w Brzegu rozpoczęły się obowiązkowe bezpłatne szczepienia młodzieży z grupy podwyższonego ryzyka - w wieku 11 - 19 lat. Szczepieniem przeciwko wywołującym sepsę meningokokom typu C jest objętych prawie 11 tys. młodych mieszkańców powiatu brzeskiego.

Wywoływana m.in. przez meningokoki sepsa, zwana inaczej posocznicą, to ciężka reakcja zapalna organizmu na zakażenie, która prowadzi do niewydolności narządów wewnętrznych.

Sepsa nie jest chorobą, ale zespołem objawów chorobowych, które mogą być wywołane różnymi czynnikami zakaźnymi np. bakteriami, wirusami, pasożytami czy grzybami. Postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie może przerodzić się w postać ciężką, prowadzącą do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, zaburzeń krzepnięcia krwi a nawet do śmierci.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)