Trwa ładowanie...
d4gldfr

Kolejne paleontologiczne odkrycie w Polsce

Kompletny odcisk skalny ryby sprzed 230 mln lat znaleźli górnicy w kopalni miedzi w Lubinie (Dolnośląskie). To pozostałość po tzw. morzu cechsztyńskim, które swoim zasięgiem obejmowało znaczne obszary Europy Zachodniej i Środkowej.

d4gldfr
d4gldfr

Jak powiedział główny geolog Zakładów Górniczych "Lubin" Wiesław Szarowski, na terenie kopalni należących do holdingu miedziowego KGHM podobne znaleziska zdarzają się stosunkowo często. - Odcisk ryby jest o tyle ciekawy, że zachował się w całości - wyjaśnił Szarowski.

Skamielinę znaleziono w łupku miedzionośnym na głębokości ok. 640 metrów. Jak tłumaczył geolog ponad 230 mln temu tereny dzisiejszej kopali zalane był przez wody tzw. morza cechsztyńskiego. Występujące w nim osady ilaste pokrywały szczątki martwych organizmów. Odcięcie tlenu przez iły powodowało, że szczątki organizmów zachowały się w dobrym stanie. - Później w wyniku procesów geologicznych następowało zastępowanie twardych części organicznych mineralizacją miedziową - dodał Szarowski.

Morze cechsztyńskie miało powierzchnię 600 tys. km kwadratowych. Rozciągało się od obszarów Wielkiej Brytanii, przez Niemcy i Morze Północne, po Polskę. Było płytkim akwenem o zasoleniu większym niż współczesnych mórz.

d4gldfr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gldfr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj