Kolejne ogniska ptasiej grypy - w Polsce i na świecie
Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach (PIW) potwierdził wystąpienie wirusa grypy ptaków podtypu H5 u łabędzia znalezionego 27 marca na Jeziorze Rządz w Grudziądzu - poinformowało ministerstwo rolnictwa. Ptasią grypę wykryto także w Czechach i w Iraku.
Grudziądz jest piątym miejscem, po Bydgoszczy, Toruniu, Kostrzynie (Lubuskie) i Świnoujściu (Zachodniopomorskie), gdzie znaleziono ptaki zarażone wirusem ptasiej grypy.
Instytut w Puławach poinformował także o wykryciu wirusa H5N1 u jastrzębia znalezionego w Warnikach w województwie lubuskim.
Ponadto PIW potwierdził wystąpienie wirusa grypy ptaków podtypu H5 u łabędzia znalezionego 21 marca w Bydgoszczy. Na trasach wyjazdowych z tego miasta wyłożone są maty dezynfekcyjne, a w miejscach gdzie znaleziono chore ptaki, nie wolno chodzić.
Władze Bydgoszczy wstępnie oszacowały, że w związku z ptasią grypą z miejskiego budżetu wydano dotąd około 300 tys. zł. Najwięcej kosztowały tablice ostrzegawcze i maty dezynfekcyjne.
Groźny dla człowieka wirus ptasiej grypy H5N1 wykryto u drobiu w Bagdadzie - zakomunikowała w środę rzeczniczka władz irackich. Wynik ten trzeba jeszcze potwierdzić dodatkowymi badaniami w jednym z laboratoriów za granicą.
Ptasia grypa pojawiła się w Czechach. Pierwszy przypadek zarażenia groźną dla człowieka odmianą wirusa potwierdzono w środę u martwego łabędzia znalezionego w ubiegłym tygodniu na południu Czech w miejscowości Hluboka nad Wełtawą.