Kolejna skarga na "Wiadomości" TVP. Trzy poważne zarzuty
Kolejna skarga na "Wiadomości". Złożył ją Juliusz Braun, były prezes TVP, a dzisiaj członek Rady Mediów Narodowych. Domaga się usunięcia materiału i nałożenia na TVP kary finansowej. Przekonuje, że w materiale broniącym "Koronę Królów" przed krytyką, podano nieprawdziwe informacje. Mówiono m.in. o gloryfikowaniu rosyjskiej armii oraz emitowaniu niemieckich seriali historycznych zamiast polskich.
Władze TVP i kierownictwo "Wiadomości" znów będą musiały się tłumaczyć. Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych, złożył skargę na materiał o serialu "Korona Królów". "Gazeta Wyborcza" dotarłą do treści skargi, w której były prezes TVP tłumaczy swoje zarzuty. W materiale przekonywano, że za czasu poprzednich władz TVP gloryfikowano rosyjską armię, czego dowodem jest czołówka "Wiadomości" z parady w Dniu Zwycięstwa. Braun przekonuje, że to było pokazanie odradzającego się rosyjskiego imperializmu, a TVP obszernie i krytycznie relacjonowało np. rosyjską aneksję Krymu czy konflikt w Donbasie.
W "Wiadomościach" przekonywano też, że to pierwsza od 30 lat produkcja historyczna TVP, a w poprzednich latach emitowano zagraniczne produkcje, które budziły kontrowersje. Pokazano, że chodzi o serial "Nasze matki, nasi ojcowie". Braun wyjaśnia, że serial wyemitowano, bo w Polsce toczyła się dyskusja bez znajomości treści. Emisji towarzyszyła rozmowa historyków i debata, także z uczestnikami II wojny światowej. Dodaje, że wcześniej złożył skargę do szefa ZDF, a dzięki jego interwencji powstał niemiecki film dokumentalny o żołnierzach w AK.
Juliusz Braun przypomina też, że za jego rządów w TVP powstał 90-odcinkowy "Czas Honoru", którego Jacek Kurski nie chciał kontynuować. Wymienia też filmy o Eugeniuszu Bodo, "Miasto z morza" o budowie Gdyni czy zrealizowane wspólnie z BBC seriale o historii I i II wojny światowej. Juliusz Braun chce, aby KRRiT nałożyła na TVP karę finansową, a materiał został usunięty ze strony internetowej "Wiadomości".