Trwa ładowanie...
d4hs6rq

Kolejna przerwa w pierwszym burzliwym posiedzeniu Sejmu

Posłowie na wniosek Romana Giertycha (LPR)
przegłosowali przerwę w obradach Sejmu do godz. 12.
Giertych domagał się przerwania obrad i zwołania Konwentu
Seniorów. Szef LPR chce, aby Ludwik Dorn włączył do porządku obrad
wnioski o odwołanie go z funkcji marszałka i o powołanie komisji
śledczej ds. tzw. afery gruntowej.

Share
d4hs6rq

Za wnioskiem o przerwanie obrad do godz. 12 głosowało 276 posłów, przeciw było 160 posłów, 8 wstrzymało się od głosu.

Giertych podkreślił, że "bezprecedensową" jest sytuacja, w której marszałek wbrew większości sejmowej blokuje głosowanie wniosku o swoje odwołanie. Jak dodał, konstytucyjnym uprawnieniem posłów jest powołanie i odwołanie marszałka Sejmu, a regulamin nie może ich w tym ograniczać.

Lider Ligi zaznaczył, że to m.in. głosami LPR Dorn został wybrany na marszałka.

Dziś się za pana wstydzimy. Wstydzimy się dlatego, że pan blokuje komisje śledcze, blokuje swoje odwołanie. Wstydziliśmy się dwa miesiące temu, kiedy zamienił pan Sejm w zoo, wprowadzając tu swego psa - mówił Giertych.

d4hs6rq

Jak dodał, przez 500 lat historii tego parlamentu nie było takiej sytuacji, żeby ktoś wprowadził zwierzę do Sejmu. Ostatni raz cesarz Kaligula przyprowadził konia do Senatu dwa tysiące lat temu - zaznaczył.

Dorn w imieniu swojego psa Saby podziękował za zainteresowanie jej istnieniem ze strony - jak to określił - "tak wybitnego polityka".

Marszałek powiedział też, że "nie jest w mocy" Giertycha zwołanie Konwentu Seniorów. To wniosek pozaregulaminowy, ja nie mogę go poddać pod głosowanie - zaznaczył.

Giertych podkreślił, że zgodnie z praktyką istniejącą w Sejmie od początku jego funkcjonowania, marszałek na wniosek klubu zawsze godził się na zwołanie Konwentu Seniorów.

d4hs6rq

Większość posłów domaga się pana odwołania, a pan kurczowo trzyma się swojego stanowiska po to, aby blokować powołanie komisji śledczej, która ma wykazać prawdę o tym, co się zdarzyło - oświadczył szef LPR. Dlaczego boicie się prawdy, dlaczego boicie się wyjaśnienia tych spraw? - pytał Giertych.

Podczas pierwszego po długiej wakacyjnej przerwie posiedzenia Sejmu nie zapadną polityczne rozstrzygnięcia w sprawie skrócenia kadencji parlamentu zapadną dopiero za dwa tygodnie. Marszałek Ludwik Dorn zapowiedział, że posłowie zajmą się wnioskiem o samorozwiązanie Sejmu 7 września. Tuż po rozpoczęciu posiedzenia marszałek zarządził przerwę w obradach i zwołał Konwent Seniorów. Stało się to po tym, jak poseł SLD Tadeusz Iwiński zgłosił wniosek, aby Sejm rozpatrywał w czasie antenowym dwa kluczowe punkty tego posiedzenia dotyczące projektu ustawy w sprawie Schengen oraz poprawki Senatu do nowelizacji Karty Nauczyciela.

Iwiński nazwał "bezczelnością" to, że te punkty będą rozpatrywane późnym wieczorem. Wybitny polski pisarz Kazimierz Przerwa-Tetmajer mówił, że na dwie rzeczy nie ma lekarstwa: na śmierć i na bezczelność - stwierdził poseł Sojuszu.

Dorn podkreślił, że obydwa punkty są zaplanowane na późny środowy wieczór m.in. ze względu na to, by szybko rozpatrzyć poprawki Senatu do Karty Nauczyciela, tak aby prezydent mógł podpisać nowelę i mogła ona wejść w życie przed 1 września. Skrytykował Iwińskiego za "przekraczanie granic" i zadeklarował, że ustalając porządek obrad nie kierował się "względami propagandowymi".

d4hs6rq

Po posiedzeniu Konwentu Dorn poinformował, że zaapelował do przewodniczących klubów parlamentarnych o zaangażowanie się w przeprowadzenie tego posiedzenia w sposób względnie uporządkowany, uwzględniając stan istniejącego napięcia politycznego.

W kilka minut później marszałek zarządził kolejną przerwę, tym razem ze względów technicznych - okazało się, że nie działa osiem czytników do głosowania, głównie posłów PSL.

Podczas obecnego posiedzenia posłowie będą pracować nad dwoma projektami - autorstwa PiS i PO - dotyczącymi zmian w konstytucji w sprawie ograniczenia immunitetu parlamentarnego.

Sejm rozpatrzy także przygotowany przez PiS projekt zmian w ustawie lustracyjnej określający nowy wzór oświadczenia lustracyjnego.

d4hs6rq

Posłowie zajmą się przepisami dostosowującymi polskie prawo do zasad obowiązujących w strefie Schengen. Chodzi o porozumienia krajów Unii Europejskiej m.in. w sprawie zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych oraz współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Polska ma przystąpić do strefy Schengen 1 stycznia 2008 r.

W porządku obrad są także poprawki Senatu do nowelizacji Karty Nauczyciela. Chodzi o wcześniejsze emerytury nauczycielskie.

W środę od rana posłowie będą debatować na sprawozdaniem komisji z wykonania budżetu państwa na 2006 r. wraz z analizą przedstawioną przez Najwyższą Izbę Kontroli. NIK pozytywnie oceniła wykonanie budżetu państwa w 2006 roku. Komisja finansów publicznych zaakceptowała je na początku lipca.

W środę posłowie wysłuchają także sprawozdania z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2006 roku. Późnym wieczorem zaplanowane zostały pierwsze czytania dwóch ustaw podatkowych. Są to: poselski projekt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz rządowy projekt ustawy o zwrocie części akcyzy na samochody sprowadzane z krajów UE.

d4hs6rq

Projekt poselski autorstwa PiS, LPR i Samoobrony dotyczy zwiększenia ulgi na dzieci. Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, koszty dla budżetu wyniosą 2 mld 754 mln zł, w związku z podniesieniem kwoty odliczenia od podatku ze 120 zł do 572,54 zł na jedno dziecko.

Projekt rządowy określa zasady zwrotu za samochody starsze niż dwuletnie, zakupione od 1 maja 2004 r. do 30 listopada 2006 r.

Wartość zwrotu ma stanowić różnicę kwoty akcyzy obliczonej zgodnie z zasadami obowiązującymi przed 1 grudnia 2006 r. oraz kwoty podatku akcyzowego obliczonego według stawek akcyzy - 3,1% i 13,6%, w zależności od pojemności silnika.

d4hs6rq

Podziel się opinią

Share
d4hs6rq
d4hs6rq
Więcej tematów