Trwa ładowanie...
24-08-2015 10:08

Kolejna bomba wykryta przez policję w Bangkoku

Tajlandzka policja rozbroiła ładunek wybuchowy znaleziony w Bangkoku. Nie jest jasne, czy incydent miał związek z ubiegłotygodniowym zamachem bombowym, w którym zginęło 20 osób. Śledztwo w tej sprawie utrudniają popsute kamery monitoringu.

Kolejna bomba wykryta przez policję w BangkokuŹródło: AFP, fot: Christophe ARCHAMBAULT
dmlv9le
dmlv9le

Przedstawiciel policji Kamthorn Aucharoen powiedział agencji Reutera, że bomba znajdowała się na ulicy odchodzącej od jednej z głównych stołecznych arterii. Policja nie była w stanie potwierdzić, czy ładunek ma związek z ubiegłotygodniowym zamachem lub drugą niegroźną eksplozją na nabrzeżu w stolicy.

Eksplozja przed świątynią

17 sierpnia doszło do najkrwawszego zamachu w Tajlandii w ostatnich latach. 20 osób, w tym 14 obcokrajowców, zginęło przed hinduistyczną świątynią Erawan w centrum Bangkoku. Jak dotąd żadna organizacja nie przyznała się do zamachu.

Policja ujawniła, że nie jest pewna, czy główny podejrzany wciąż przebywa w kraju. Chodzi o mężczyznę, który na nagraniu z monitoringu wchodzi do świątyni z plecakiem i wychodzi już bez niego, 15 minut przed wybuchem.

Młodego mężczyznę w żółtej koszulce z bujnymi, czarnymi włosami widać też było na nagraniu z kamer, gdy odjeżdżał z miejsca zamachu motocyklową taksówką. Jednak większość kamer znajdujących się na drodze podejrzanego była popsuta. Dlatego policja nie dysponuje wieloma kolejnymi nagraniami.

dmlv9le

- Niektóre kamery monitoringu nie nagrywają odpowiednio obrazów. Niektóre były uszkodzone. Oznacza to, że traciliśmy czas, próbując ustalić, dokąd udał się podejrzany - powiedział komendant policji Somyot Poompanmuang.

Po ataku rzecznicy różnych służb przekazywali sprzeczne informacje na temat wyglądu podejrzanego, liczby jego domniemanych wspólników i prawdopodobieństwa zaangażowania cudzoziemców. - Chcecie znać prawdę? Nie wiemy, czy podejrzany wciąż przebywa w Tajlandii, ale muszę zakładać, że tak jest, gdyż nie mamy informacji, iż wyjechał - powiedział Somyot Poompanmuang.

"Turyści niezbyt przejmują się atakiem"

Według rządu zamach miał zaszkodzić turystyce, która generuje ok. 10 proc. PKB Tajlandii, i tym samym wpłynąć na pogorszenie się sytuacji gospodarczej kraju. Wojskowym władzom zależy na wzroście gospodarczym, w czasie gdy prowadzą kraj do wyborów w przyszłym roku.

Nie ma jednak większych oznak, że zamach zniechęcił chińskich turystów do odwiedzania Tajlandii - poinformowało Tajlandzko-Chińskie Stowarzyszenie Turystyczne, które nadzoruje ponad 200 firm ściągających chińskich turystów do Tajlandii. Chińczycy stanowią największą grupę zagranicznych turystów w Tajlandii. Siedmiu z 14 zabitych w ataku cudzoziemców pochodziło z Chin kontynentalnych lub Hongkongu.

dmlv9le

Jak poinformowała tajlandzka junta, z przeprowadzonego na jej zlecenie badania wynika, iż "turyści niezbyt przejmują się atakiem".

dmlv9le
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmlv9le
Więcej tematów