Trwa ładowanie...

Kodeks Pracy 2019 przewiduje zmiany. Urlop i nadgodziny na nowych zasadach

Kodeks Pracy 2019. Czy pracownicy stracą dodatkowe pieniądze za nadgodziny, a ich urlop przepadnie? Sprawdź, jakie zmiany proponuje rząd.

Kodeks Pracy 2019 przewiduje zmiany. Urlop i nadgodziny na nowych zasadachŹródło: iStock.com
d9c1lmr
d9c1lmr

Kodeks Pracy 2019 – duże zmiany

Powołana przez minister pracy Elżbietę Rafalską Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przez 18 miesięcy opracowywała zmiany w kodeksie pracy, które następnie przedstawiono resortowi pracy. Nie da się ukryć, że proponowane zmiany wzbudziły wiele kontrowersji i protestów zarówno ze strony pracodawców, jak i związków zawodowych. Wśród przepisów, które wzbudziły najwięcej emocji znalazły się te dotyczące likwidacji płatnego urlopu na żądanie, zwolnienia ciężarnych pracownic czy płacy za nadgodziny. Ostra krytyka społeczeństwa dotycząca niektórych pomysłów sprawiła, że ostatecznie w życie mają wejść tylko niektóre zmiany, a proces ten ma nastąpić etapowo. Wiadomo, że na początek Kodeks Pracy zostanie znowelizowany w kwestii urlopu.

Kodeks Pracy 2019 – wynagrodzenie

W chwili obecnej zgodnie z art. 86 par. k.p. podstawową formę wypłaty wynagrodzenia jest gotówka do rąk pracownika. Inna forma wypłaty wymaga odpowiedniej regulacji układu zbiorowego pracy albo uprzedniej pisemnej zgody pracownika. Od 1 stycznia 2019 roku wypłata wynagrodzenia ma być dokonana na wskazany przez danego pracownika rachunek płatniczy. Wyjątkiem od reguły będzie sytuacja, w której pracownik złoży w postaci papierkowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę pieniędzy do rąk własnych.

Kodeks Pracy 2019 – urlopy

Póki co nadal możemy mówić jedynie o projekcie zmian. Według niego pracownikom ma przysługiwać 26 dni wolnych od pracy. Takie zmiany pociągną jednak ze sobą inne konsekwencje. Według nowych przepisów w kodeksie pracy po wprowadzeniu zmian obowiązywać ma przedawnienie urlopu. Ponad to fundusze zgromadzone na specjalnym koncie, według zmian w Kodeksie Pracy 2019 mogą zostać rozdysponowane w następujący sposób:

  • Pracownik będzie mógł wystąpić o bezpłatny urlop, jednak zgodę na niego musi wyrazi pracodawca
  • Pracodawca może wysłać swojego pracownika na bezpłatny urlop
  • Pracodawca może obniżyć wymiar czasu pracy i różnice wypłacać z środków zgromadzonych za nadgodziny

Należy również podkreślić, że zgodnie z nowym kodeksem pracy, jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu za dany rok w tym samym roku, ma czas na odrobienie zaległości w wypoczynku tylko do końca I kwartału następnego roku. W innym wypadku, urlop przepadnie.

d9c1lmr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9c1lmr
Więcej tematów