PolskaKodeks etyczny urzędnika

Kodeks etyczny urzędnika

Apolityczny, bezinteresowny, kompetentny i
kulturalny - taki powinien być dobry pracownik Urzędu Miejskiego w
Sosnowcu. Ten obraz nakreślili w wewnętrznej ankiecie sami
urzędnicy, a jej efektem jest opracowanie i wprowadzenie w
urzędzie 10-punktowego kodeksu etycznego.

Wprowadzony w ostatnich dniach zbiór reguł etycznych powstał po tym, jak Sosnowiec włączył się do społecznej akcji "Przejrzysta Polska", której celem jest walka z korupcją oraz usprawnienie administracji publicznej. Jednak do stworzenia własnego kodeksu - jak zapewnił rzecznik urzędu, Grzegorz Dąbrowski - urzędnicy przymierzali się już wcześniej.

Dokument, z racji swego charakteru, przypomina urzędnikom o ich obowiązkach, które trudno zapisać w przepisach prawnych. Kodeks nie jest dokumentem wiążącym, ma jednak zachęcać do etycznego postępowania - wyjaśnił rzecznik. Dodał, że główną ideą przyświecającą powstaniu kodeksu była jak najlepsza obsługa mieszkańców, a co za tym idzie, poprawa warunków ich życia.

Kodeks, podpisany przez prezydenta miasta, został opracowany przy współudziale urzędników i rozesłany wszystkim wydziałom magistratu. Dostępny jest również w głównym budynku urzędu, by mieszkańcy miasta mieli do niego wgląd. Zbiór norm i reguł nie jest sztywny i może być modyfikowany - dodał rzecznik.

Dziesięć tworzących kodeks zasad spisano w trzech grupach tematycznych. Pierwsza dotyczy legalności, bezinteresowności, bezstronności i apolityczności urzędników. Druga ich kompetencji, kreatywności i gospodarności, a trzecia współdziałania, wzajemnego szacunku i kultury osobistej.

Według kodeksu pracownicy magistratu powinni działać bezstronnie - nie ulegać naciskom - i bezinteresownie, nie nadużywając swego stanowiska dla korzyści materialnych czy prywatnych. Ich osobiste przekonania i poglądy polityczne nie powinny wpływać na podejmowane decyzje.

"Przy realizacji przedsięwzięć lub projektów wymagających zaangażowania środków finansowych, gospodarują nimi racjonalnie, tak aby osiągnąć zamierzony cel i nie dopuścić do poniesienia bezzasadnych wydatków" - przewiduje kodeks.

Kolejnymi zasadami, wskazującymi właściwe zachowanie urzędników, są kompetencja i kreatywność. Odpowiednio przygotowani merytorycznie i podnoszący swoje kwalifikacje pracownicy lepiej będą realizować powierzone im zadania, a perspektywiczne myślenie zapewni szybszy rozwój - twierdzą autorzy kodeksu.

Wzorowy pracownik - głosi dokument - dba o stwarzanie miłej atmosfery pracy i utrzymanie przyjaznych stosunków z innymi pracownikami, traktowanymi równo bez względu na płeć, wiek czy wykształcenie. Ma być również skuteczny i odpowiedzialny.

Sosnowiec należy do 775 samorządów, które biorą udział w programie "Przejrzysta Polska". Akcję zorganizowała "Gazeta Wyborcza" przy pomocy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Programu Przeciw Korupcji Fundacji im. S. Batorego, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i Centrum Edukacji Obywatelskiej i Banku Światowego.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)