Kochanowski: religia także dla innych kościołów
Nałożony na szkoły obowiązek organizowania lekcji religii dla uczniów należących do innych kościołów i związków wyznaniowych niż Kościół rzymskokatolicki nie zawsze jest realizowany - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich powołując się na listy jakie otrzymuje.
Jak zaznacza RPO, problem nie dotyczy dużych skupisk wiernych danego wyznania, ale przypadków, gdy liczba uczniów wierzących, lecz należących do innych, będących w mniejszości wyznań jest niewielka.
"Uczniowie ci, nie mając możliwości brania udziału w lekcjach szkolnych swojej religii, nie chcą, ze zrozumiałych powodów, uczestniczyć w lekcjach religii katolickiej. Zmuszanie ich do tego byłoby naruszeniem konstytucyjnej zasady wolności sumienia i religii. Lekcje etyki - które również nie są organizowane we wszystkich szkołach - byłyby dla wspomnianej grupy uczniów tylko niesatysfakcjonującym rozwiązaniem zastępczym" - napisał RPO Janusz Kochanowski w liście do ministra edukacji Ryszarda Legutki.
Rzecznik zauważa, że uczniowie nie mogący chodzić na lekcje swojej religii będą mieli obliczaną średnią ocen z mniejszej liczby przedmiotów niż ich koledzy. "Stanowić to może naruszenia zasady równości wobec prawa" - zaznaczył RPO.
Przypomina on, że zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych szkołach i przedszkolach, placówki te mają obowiązek zorganizowania lekcji religii dla grupy nie mniejszej niż siedmiu uczniów danej klasy lub oddziału.
Dla mniejszej liczby uczniów w klasie lub oddziale lekcje religii powinny być organizowane w grupie międzyklasowej lub międzyoddziałowej. Natomiast jeśli w szkole lub przedszkolu na naukę religii danego wyznania zgłosi się mniej niż siedmiu uczniów lub wychowanków, to organ prowadzący placówkę ma organizować naukę religii w grupie międzyszkolnej lub w pozaszkolnym punkcie katechetycznym. Liczba uczniów lub wychowanków w grupie lub w punkcie katechetycznym nie powinna być mniejsza niż trzy.