Trwa ładowanie...
08-09-2014 14:29

"Kobiety" - wystawa portretów słynnych pań już niedługo we Wrocławiu

W środę w BWA Awangarda we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy "Kobiety" Ewy Ciepielewskiej. Jej częścią będzie przygotowana wraz z IPN ekspozycja "W cieniu historii".

"Kobiety" - wystawa portretów słynnych pań już niedługo we WrocławiuŹródło: materiały prasowe
d1mmlus
d1mmlus

Wystawa Ewy Ciepielewskiej "Kobiety" jest cyklem portretów malarskich, przedstawiających znaczące i ważne, lecz często zapomniane bohaterki. Obrazy Ciepielewskiej są pełne kolorów, "krzyczące", przypominające rewolucyjne plakaty. Kurator wystawy, Paweł Jarodzki, twierdzi, że portrety te poprzez swą wymowę każą zweryfikować to, co myślimy o roli tych bohaterek w historii XX i XXI wieku.

Na portretach Ciepielewskiej przedstawione zostały takie kobiety, jak św. Edyta Stein, Kora, Róża Luksemburg, Violetta Villas, Doris Lessing czy Lila Brik. Często bohaterki obrazów malarki mogą wydawać się nieznane, co wymaga wysiłku sięgnięcia do źródeł i poznania ich historii.

Częścią wystawy jest ekspozycja "Kobiety na zakręcie. W cieniu historii" przygotowana we współpracy z wrocławskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Jest to część projektu badawczego, którego celem jest pokazanie wyjątkowej roli kobiet w kluczowych momentach polskiej historii.

Wystawa "W cieniu historii" obejmie 12 obrazów, przedstawiających kobiety, które zapisały się w dziejach kultury polskiej i w walce o niepodległość kraju. Będą to, zdaniem organizatorów, wizerunki kobiet nieszablonowych w poglądach i działaniu oraz konsekwentnych w swoich życiowych wyborach.

d1mmlus

Ewa Ciepielewska, urodzona w Wałbrzychu, jest współtwórczynią wrocławskiej grupy artystycznej LUXUS. Ukończyła wrocławską Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych z dyplomem z malarstwa. Realizuje liczne projekty, wystawy oraz festiwale. Na co dzień związana jest z Krakowem.

Wernisaż wystawy "Kobiety" odbędzie się w środę, 10 września, o godzinie 19:00 w galerii Awangarda wrocławskiego BWA przy ul. Wita Stwosza 32.

d1mmlus
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mmlus
Więcej tematów