Trwa ładowanie...
d4hev2x
07-03-2008 11:45

Kobiety przygotowują się do protestów na ulicach miast

Zdrowie kobiet, ochrona przed przemocą w
rodzinie, równość w kwestii emerytur i zarobków, polityka
prorodzinna, ochrona przed dyskryminacją - to główne tematy
happeningów i manifestacji organizowanych w Dniu Kobiet.

d4hev2x
d4hev2x

8 marca w wielu miastach Polski mają odbyć się "Manify" - demonstracje organizowane od 2000 roku przez środowiska feministyczne. W tym roku także Parlament Europejski organizuje happening, podczas którego złoży kobietom życzenia inne niż zwykle: zamiast zwyczajowego kwiatka proponuje refleksję nad przemocą rodzinną skierowaną przeciwko kobietom.

Celem akcji zainicjowanej przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce jest zerwanie z postrzeganiem przemocy w rodzinie jako problemu "prywatnego" i walka z nim jako pogwałceniem uniwersalnych praw człowieka.

W lutym 2007 roku Parlament Europejski przyjął sprawozdanie, w którym zaapelował o przyjęcie postawy "zero tolerancji" wobec zjawiska przemocy. Posłowie zaapelowali do rządów państw członkowskich o uznanie przemocy seksualnej i gwałtu w małżeństwie za przestępstwo. Parlament chce zagwarantowania ofiarom przemocy bezpiecznego dostępu do policji, prokuratury i sądów oraz skutecznej egzekucji prawa.

"Sprawcami większości zabójstw, uszkodzeń ciała i gwałtów są członkowie najbliższej rodziny poszkodowanej kobiety. Trudno w to uwierzyć, ale kobiety doznają znacznie mniej obrażeń w trakcie wypadków samochodowych i napadów niż w wyniku przemocy domowej ze strony ich mężów i partnerów" - alarmują organizatorzy akcji, która odbędzie się w sobotę na warszawskim Placu Konstytucji.

d4hev2x

Podczas happeningu aktorki Teatru Polonia Krystyny Jandy wystawią przedstawienie teatralno-uliczne "Lament". Organizatorzy przedstawią dane obrazujące skalę zjawiska przemocy wobec kobiet. W ciągu dnia przechodnie na Placu Konstytucji będą mieli możliwość składania podpisów stanowiących wyraz poparcia dla walki z tym problemem.

"Chcemy, by skutecznie chroniono zdrowie i życie kobiet przed przemocą. Chcemy się leczyć w szpitalach, w których pracują godnie opłacane pielęgniarki i położne. Chcemy mieć płace i emerytury, które wystarczą nam na dbanie o swoje zdrowie, dziś i w przyszłości. Chcemy móc leczyć niepłodność, mieć prawo do rodzenia po ludzku. Chcemy, żeby kobiety wreszcie same mogły decydować o tym czy, ile i kiedy będą miały dzieci. By mogły samodzielnie podejmować odpowiedzialne decyzje. Decyzje na tak i na nie" - domagają się organizatorki "Manify".

Chcą również powołania pełnomocnika ds. równego statusu kobiet i mężczyzn - urzędu odpowiedzialnego za prowadzenie i koordynowanie polityki antydyskryminacyjnej.

"Manify" odbędą się w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Toruniu, Szczecinie, Łodzi, Poznaniu i Katowicach. Warszawska wyruszy o godz. 12 sprzed Pałacu Kultury.

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto ustanowione w 1910 roku dla upamiętnienia strajku 15 tys. kobiet, pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku, które 8 marca 1908 roku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych z zamiarem uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet.

d4hev2x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hev2x
Więcej tematów