PolskaKobiety powinny decydować same o własnej ciąży - uważa 57% Polaków

Kobiety powinny decydować same o własnej ciąży - uważa 57% Polaków

57% respondentów uważa, że kobieta powinna mieć prawo do decydowania w pierwszych tygodniach ciąży o tym, czy chce urodzić dziecko czy nie - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

24.02.2005 | aktual.: 24.02.2005 15:40

Przeciwnego zdania jest 36% osób, 7% nie ma zdania w tej sprawie.Im badani są bardziej religijni i bardziej na prawo sytuują swoje poglądy polityczne, tym częściej uważają, że kobieta nie ma prawa decydować w tej kwestii.

42% respondentów CBOS-u jest zdania, że aborcja powinna być w Polsce dozwolona, ale z pewnymi ograniczeniami, a 13% opowiada się za przerywaniem ciąży bez żadnych ograniczeń. 32% badanych uważa, że zabieg powinien być zakazany, ale z pewnymi wyjątkami; 10% sądzi, że należy go całkowicie zakazać.

Zdaniem 88% respondentów, aborcja może być dopuszczalna, gdy zagrożone jest życie matki, a 80% - gdy zagrożone jest jej zdrowie. 77% jest za przeprowadzeniem zabiegu, gdy ciąża była wynikiem gwałtu lub kazirodztwa, a 66% - gdy wiadomo, że urodzi się dziecko upośledzone.

Według sondażu, prawie dwie piąte Polaków (42%) uważa, że legalny zabieg przerwania ciąży powinien być możliwy, gdy kobieta jest w trudnej sytuacji materialnej, a 36% - gdy jest w trudnej sytuacji osobistej.

Najmniej - 28% badanych akceptuje aborcję, gdy kobieta po prostu nie chce mieć dziecka.

Cztery piąte ankietowanych (79%) przez CBOS uważa, że w szkołach podstawowych należy wprowadzić lekcje poświęcone seksualności człowieka i zapobieganiu ciąży. Poglądy na ten temat zależą przede wszystkim od wieku respondentów - im ankietowani młodsi, tym chętniej opowiadają się za takim zajęciami, im starsi, tym bardziej są im przeciwni.

CBOS pytał także Polaków o zgodę za zapłodnienie in vitro. Okazało się, że trzy czwarte (76%) badanych uważa, iż małżeństwo, które nie może mieć dzieci, powinno mieć możliwość dokonania zapłodnienia pozaustrojowego. Przeciwnego zdania jest co siódmy badany (15%), a co jedenasty nie ma wyrobionej opinii na ten temat.

Respondenci CBOS-u opowiadają się za tym, by badanie in vitro było bezpłatne (36%) lub częściowo płatne (35%). 15% osób chce, by takie badania były pełnopłatne, a 14% nie ma w tej sprawie zdania. Opinie w tej sprawie zależą głównie od sytuacji materialnej badanych - im lepsze wykształcenie i im lepsza ocena własnych finansów, tym częstsza opinia, że za in vitro powinno się płacić.

Badanie Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło w dniach 7-10 stycznia na grupie 1089 dorosłych Polaków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)