Kobiety pod specjalną opieką

Refundowanie najnowszych środków antykoncepcyjnych, nowe przepisy zakazujące sprawcom przemocy w rodzinie zbliżania się do ofiar, ochrona przed molestowaniem seksualnym w pracy, zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn - to niektóre z zobowiązań rządu zawartych w prograie na rzecz kobiet. O założeniach Krajowego Programu Działań na rzecz Kobiet pisze "Rzeczpospolita".

25.08.2003 | aktual.: 25.08.2003 09:41

Program został zaakceptowany dosyć jednomyślnie przez rząd na jego ostatnim posiedzeniu. Główna dyskusja toczyła się wokół refundacji środków antykoncepcyjnych, ponieważ minister zdrowia - z powodów finansowych - oprotestował tę propozycję. Rada Ministrów przychyliła się jednak do postulatu pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, aby jeszcze w tym roku wpisać środki antykoncepcyjne na listę leków refundowanych. Ewa Kralkowska, wiceminister zdrowia, powiedziała "Rzeczpospolitej", że zamiarem rządu jest, by dotowane pigułki antykoncepcyjne można było kupować już od stycznia przyszłego roku.

Od 2004 roku zostanie zwiększony asortyment leków refundowanych z budżetu, a służących leczeniu niepłodności. "Chcielibyśmy ponadto, aby Polska, wzorem większości krajów europejskich, przynajmniej częściowo refundowała koszty sztucznego zapłodnienia" - powiedziała minister Izabela Jaruga-Nowacka.

W rządowym programie na rzecz kobiet stwierdzono również, że kobiety mają ograniczone możliwości awansu społecznego. Dodatkową przeszkodą w osiągnięciu tego awansu są - zdaniem rządu - podręczniki szkolne "przedstawiające w większości niepracujące zawodowo matki i wyłącznie rodziny pełne". Dlatego rząd zobowiązał się, że do końca tego roku do programów szkolnych zostanie wprowadzona tematyka równego statusu kobiet i mężczyzn.

Rząd zamierza także zadbać o równy udział kobiet w strukturach władzy i w procesie podejmowania decyzji. W tym celu co dwa lata MSWiA i Ministerstwo Sprawiedliwości będą sporządzały raport o udziale kobiet i mężczyzn w: rządzie, jednostkach administracji publicznej, organach samorządu terytorialnego i sądownictwie. Co trzy lata GUS przedstawi natomiast raport o stanowiskach kierowniczych w jednostkach gospodarczych: państwowych, samorządowych i prywatnych, ze szczególnym uwzględnieniem sektora finansowego - relacjonuje "Rzeczpospolita".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)