PolskaKobiety dojrzałe nie muszą chorować

Kobiety dojrzałe nie muszą chorować

Około 5 mln Polek jest obecnie w okresie
przekwitania. Tymczasem tematy związane z zagrożeniami tego wieku
są uznawane za wstydliwe, a niezbędna wiedza nie dociera do
adresatek - ocenia Rada Ekspertów Zdrowia Kobiety Dojrzałej.

W środę w Katowicach odbyła się pierwsza regionalna inauguracja programu edukacyjnego dla kobiet dojrzałych "Zawsze zdrowa i aktywna".

W mediach kreowany jest obraz kobiety w wieku od 15 do 25 lat, uprawiającej ekstremalne sporty. Panuje też mit, że kobieta nie przechodzi przez okres menopauzy, wcale się nie starzeje, jest zawsze zdrowa. To nieprawda - powiedział przewodniczący Rady Ekspertów Zdrowia Kobiety Dojrzałej prof. Cezary Szczylik z Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie. Według niego nie należy unikać tematu starzenia się i związanego z nim cierpienia. Kobieta dojrzała powinna przyjąć fakt, że jest w takim wieku i że te rzeczy już się zaczynają dziać, ale również musi wiedzieć, w jaki sposób może sobie pomóc - dodał.

Szczylik wysoko ocenił skuteczność akcji edukacyjnych promujących zdrowie. Według nieoficjalnych jeszcze danych - śmiertelność w związku z rakiem sutka w ciągu ostatnich 7 lat spadła o 10%. To głównie zasługa ruchów kobiecych - powiedział.

W ramach programu "Zawsze zdrowa i aktywna" organizowane będą bezpłatne badania i warsztaty edukacyjne dla kobiet, szkolenia dla lekarzy. Rozprowadzane są też broszury z ankietą ułatwiającą wstępną ocenę własnego zdrowia. W pierwszym roku organizatorzy koncentrują się na poszerzaniu wiedzy o menopauzie, a w kolejnych o osteoporozie, psychice kobiety dojrzałej, nowotworach piersi i narządów rodnych oraz chorobach serca i naczyń.

Główną bolączką dojrzałych kobiet, które trafiają do poradni jest brak wcześniejszej profilaktyki - przyzwyczajenia, że od 20 roku życia każda kobieta powinna być raz w roku u ginekologa, zrobić badanie piersi, cytologię. Najczęściej pacjentki przychodzą za późno, kiedy coś już się dzieje -powiedziała kierownik Zakładu Profilaktyki Chorób Kobiecych Śląskiej Akademii Medycznej doc. Violetta Ciszek-Doniec.(ck)

kobietamenopauzaprofilaktyka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)