Trwa ładowanie...
d13014h
07-01-2008 10:09

Kobieta na falach

Chce wywoływać społeczne debaty i nie boi się prowokacji. Rebecca Gomperts z pływającej kliniki aborcyjnej budzi kontrowersje nawet w liberalnej Holandii.

d13014h
d13014h

Rebecca Gomperts, lekarka dokonująca aborcji i walcząca o jej legalizację, jest założycielką Kobiet na Falach (WoW), radykalnej organizacji holenderskiej, której „statek aborcyjny” zawija do krajów, gdzie zabieg ten jest nielegalny, a następnie zabiera kobiety na bezpieczne wody eksterytorialne, by mogły przerwać ciążę. – Dotychczas zawijaliśmy do Irlandii, Polski i Portugalii, ale w lecie przyszłego roku zamierzamy odwiedzić Amerykę Południową albo Afrykę – mówi. – Z powodu niebezpiecznych i nielegalnych aborcji najbardziej cierpią kobiety w krajach rozwijających się. Dlatego tak nam zależy, by tam popłynąć.

A to Polska właśnie...

Co roku na świecie zachodzi w ciążę około 210 mln kobiet, a jedna piąta z nich ją przerywa. Co roku dokonuje się 20 mln niebezpiecznych zabiegów, z czego 97 proc. w krajach rozwijających się. Powikłania w wyniku niebezpiecznych aborcji prowadzą corocznie do 70 tys. zgonów. – Jako lekarka, patrzę na zagadnienie aborcji z punktu widzenia zdrowia kobiety: wczesna aborcja jest bezpieczniejsza niż poród. Jeśli kobiety chcą mieć dzieci, to oznacza, że godzą się na podjęcie ryzyka. Jeśli jednak nie chcą, nie można ich zmuszać, by ryzyko to podejmowały.

Praca w charakterze lekarza na pokładzie Rainbow Warrior II, statku flagowego Greenpeace, zainspirowała ją do założenia organizacji Kobiety na Falach. – Pamiętam spotkanie z 18-letnią dziewczyną z Ameryki Południowej, która rozpaczliwie starała się otoczyć opieką trójkę młodszego rodzeństwa. Niedawno straciła matkę, która zaszła w ciążę po raz piąty i z braku środków na utrzymanie kolejnego dziecka wybrała nielegalne przerwanie ciąży. Wróciłam na pokład i opowiedziałam tę historię załodze. Powiedzieli mi, że gdybym miała statek zarejestrowany w Holandii, podlegałby on prawu holenderskiemu i wtedy dostęp do aborcji na wodach międzynarodowych byłby legalny.

Julie Ferry

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu "Forum".

d13014h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13014h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj