Muzeum Narodowe w Warszawie. "Kobieta jedząca banany" wraca do galerii
Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie zdecydował o ponownym wyeksponowaniu prac Natalii LL i Katarzyny Kozyry. Były one częścią pokazu pt. Widoczne Niewidoczne i zniknęły z ekspozycji w piątek. Sprawa ich wycofania wywołała ogromne oburzenie wśród artystów i w mediach społecznościowych.
29.04.2019 | aktual.: 29.04.2019 12:53
"Dobrze jest mi znane miejsce prac Natalii LL i Katarzyny Kozyry w polskiej sztuce. Misją Muzeum Narodowego w Warszawie jest prezentowanie różnorodnych kierunków i postaw artystycznych, co w sytuacji bardzo ograniczonych warunków lokalowych powoduje, iż muszą następować kreatywne zmiany. Z respektem należnym każdemu obiektowi muzealnemu zarówno te prace, jak i inne, trafią na pewien czas do magazynu, by ustąpić miejsca innym. W związku z zaistniałą sytuacją podjąłem decyzję o dalszym eksponowaniu ww. dzieł do dnia rozpoczęcia prac rearanżacyjnych" - napisał dyrektor muzeum Jerzy Miziołek w oświadczeniu.
"Moja wypowiedź, tak chętnie cytowana w mediach, została opublikowana bez mojej autoryzacji. W sprawie reorganizacji Galerii Sztuki XX i XXI Wieku nie byłem wzywany do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wszystkie decyzje podjąłem osobiście, po konsultacjach ze specjalistami zajmujących się sztuką XX i XXI wieku" - dodał szef placówki.
Chodzi o wypowiedź dyrektora Miziołka dla stołecznej "Gazety Wyborczej". - To jest Muzeum Narodowe i pewna tematyka z zakresu gender nie powinna być explicite pokazywana - powiedział szef muzeum, tłumacząc, dlaczego zdecydował się wycofać prace dwóch artystek. Jak dodał, nauczycielki prowadzące lekcje muzealne zwracały mu uwagę, że instalacje wideo "rozpraszają młodzież".
Skandalizujące instalacje w Muzeum Narodowym?
Prace Natalii LL "Sztuka konsumpcyjna" z 1972 r. i Katarzyny Kozyry "Pojawienie się Lou Salome" z 2005 r. zniknęły w piątek z Galerii Sztuki XX i XXI Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie. Chodzi o dwie instalacje wideo, których autorkami są Natalia LL (Natalia Lach-Lachowicz) i Katarzyna Kozyra.
Pierwsza z pań w 1972 r. stworzyła "Sztukę konsumpcyjną" - wideo i cykl zdjęć. Dzieło pokazuje m.in. blondynkę, która zajada się bananem. Robi to w sposób erotyczny, co jest zamysłem autorki. Drugi kontrowersyjny film to praca Kozyry sprzed 14 lat, "Pojawienie się Lou Salome". Przedstawia kobietę z psami mającymi twarze filozofa Friedricha Nietzschego i poety Rainera Rilkego. Z pierwszym arystokratka romansowała, z drugim miała się przyjaźnić. Salome w dziele Kozyry jest dominą tresującą psy-mężczyzn.
Protest gwiazd i internautów
Wycofanie prac wywołało ogromne oburzenie wśród artystów i w mediach społecznościowych. W internecie pojawiło się wiele filmów i zdjęć gwiazd jedzących banany. W ramach protestu na Facebooku powstały dwa wydarzenia: "Jedzenie Bananów Przed Muzeum Narodowym" oraz "Narodowe jedzenie bananów", którymi zainteresowały się tysiące osób. Na znak protestu przeciw cenzurowaniu ekspozycji przed muzeum o godz. 18.00 mieli stanąć warszawiacy jedzący banany.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl