Kobieta chroniona przed przemocą
W 2002 r. w Polsce było 127 tysięcy ofiar przemocy, z czego 74 tysiące to kobiety. Aby zapewnić ofiarom poczucie bezpieczeństwa polski wymiar sprawiedliwości zastanawia się nad wprowadzeniem przepisu zakazującego zbliżania się sprawcy do ofiary. O różnych aspektach znęcania się nad kobietami dyskutowano na konferencji, zorganizowanej przez Mazowieckie Forum Kobiet.
17.06.2003 | aktual.: 17.06.2003 19:57
W latach 1991-2000 wydano ponad 120 tysięcy prawomocnych wyroków za znęcanie się nad kobietami oraz ponad 7 tysięcy osób zostało skazanych za gwałt - poinformował Prokurator Krajowy Karol Napierski.
Dla polskiego wymiaru sprawiedliwości poważny problem stanowi odmawianie składania zeznań przez pokrzywdzone kobiety. Brak zeznań pokrzywdzonej, przy braku innych dowodów, uniemożliwia skazanie sprawcy przemocy w rodzinie, zmuszając prokuraturę do umorzenia postępowania. "Zdarza się tak raz na pięć prowadzonych spraw" - dodał Napierski.
Chcąc zapewnić ofierze większe poczucie bezpieczeństwa polski wymiar sprawiedliwości jest zainteresowany wprowadzeniem rozwiązania stosowanego w krajach Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych, jakim jest zakaz zbliżania się sprawcy do ofiary - powiedział Napierski.
Zdaniem reprezentantki Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn Katarzyny Kądzieli, zakazowi zbliżania się musi towarzyszyć także nakaz izolacji sprawcy, gdyż "ofiara jest na wyciągnięcie ręki".
"Ofiara ma prawo do pomocy, ale musi również czuć się bezpieczna. Kobiety wycofują swoje zeznania ze strachu o siebie i dzieci" - dodała Kądziela.
"Polki potrzebują większego poczucia bezpieczeństwa, muszą także nauczyć się unikać niebezpieczeństw oraz zachowywać w sytuacjach kryzysowych" - napisała w liście, skierowanym do uczestników konferencji minister Barbara Labuda z Kancelarii Prezydenta. Objęła ona patronat nad akcją "Kobieta bezpieczna", mającą za zadanie przeszkolenie kobiet w celu skutecznej samoobrony na ulicach. Akcję organizuje kilka firm pod merytorycznym patronatem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
W ramach tej akcji w kursach samoobrony do tej pory wzięło udział 9 tysięcy kobiet, ponad 25 tysięcy deklaruje chęć uczestnictwa - dodała Labuda.