Klucz do długowieczności
Według "Dziennika Polskiego", jesteśmy coraz bliżej odpowiedzi na pytanie, czym jest długowieczność. Dzięki polskim naukowcom pojawiła się szansa na lek, który pozwoli nam żyć dłużej, a także skuteczniej walczyć z miażdżycą i jej powikłaniami.
Badano grupę kobiet, w tym osoby w wieku 100-102 lata. U najstarszych pacjentek zauważono mniejszą częstotliwość występowania cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Były one też mniej zagrożone wystąpieniem udaru mózgu i chorób układu krążenia. Kluczem do dobrej formy tych kobiet może być substancja o nazwie adiponektyna, występująca w ich krwi w znacząco wyższym stężeniu niż u innych.
Wiadomo - pisze gazeta - że substancja ta występuje w obniżonym stężeniu u osób z nadwagą. Jej niższy poziom jest związany z zapadalnością na te właśnie choroby, które mniej zagrażają badanym stulatkom.
Dalsze planowane badania będą mogły potwierdzić hipotezę o istotnej roli adiponektyny w długowieczności. Być może syntetyczny lek znajdzie praktyczne zastosowanie w zapobieganiu miażdżycy i jej powikłaniom - uważa kierująca zespołem badawczym prof. Bogusława Baranowska.
Wyniki badań przeprowadzanych w Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie zostały ogłoszone na VI Międzynarodowym Kongresie Neuroendokrynologii, który odbył się kilka dni temu w Pittsburghu (USA).
Główna wartość tych badań to wyizolowanie czynnika hormonalnego, który może rzucić światło na to, czym jest długowieczność. O skali sukcesu może świadczyć rozgłos, jakiego badania te doczekały się w USA - komentuje efekty prac warszawskich naukowców dr Jerzy Gąsowski z Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Collegium Medicum UJ.
Badania prowadzono w ramach grantu Komitetu Badań Naukowych "Genetyczne i środowiskowe czynniki w długowieczności", koordynowanego przez Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie - informuje "Dziennik Polski". (PAP)