PolskaKluby parlamentarne za ustawą o zwolnieniach grupowych

Kluby parlamentarne za ustawą o zwolnieniach grupowych

Wszystkie kluby poparły w środę w Sejmie
rządowy projekt ustawy dotyczący zwolnień w przypadku złej
sytuacji ekonomicznej zakładu. Projekt, który ponownie trafił do
komisji, m.in. precyzuje definicję zwolnienia grupowego i określa
wysokość odpraw przysługujących zwalnianym. Przepisy projektowanej ustawy mają dotyczyć tylko tych zakładów, w których zatrudnionych jest co najmniej 20 pracowników.

Zwolnienie grupowe może mieć charakter porozumienia stron lub wypowiedzenia stosunku pracy. Obejmuje ono co najmniej 10 pracowników, jeżeli pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników, 10% załogi, gdy zatrudnia więcej niż sto osób i 30 pracowników, gdy w zakładzie pracuje co najmniej 300 osób.

Projekt obliguje pracodawcę do skonsultowania zamiaru przeprowadzenia zwolnień grupowych ze związkami zawodowymi, a jeśli w zakładzie ich nie ma, to z przedstawicielami pracowników. Obie strony mają 20 dni na negocjacje.

Zgodnie z projektem pracownikowi w ramach zwolnienia grupowego przysługuje odprawa pieniężna, której wysokość zależna jest od stażu pracy. Jeśli pracownik pracował na stanowisku 2 lata, otrzyma odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia; jeśli 2-8 lat - rekompensatę równą dwumiesięcznej pensji, a jeśli ponad 8 lat - odszkodowanie równe trzymiesięcznemu wynagrodzeniu.

W projekcie określono, że wysokość odprawy nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za płacę (obecnie ok. 12 tys. zł). Podczas debaty SLD wniósł poprawkę dotyczącą ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika w czasie 15 miesięcy od zwolnienia grupowego, jeśli pracodawca poszukuje właśnie tego typu specjalisty.

Projektodawcy chcieli, by ustawa weszła w życie po integracji z UE. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zmieniła tę datę na 1 stycznia 2004 r. (jask)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)