PolskaKluby parlamentarne popierają uczczenie rocznicy Zjazdu w Chęcinach

Kluby parlamentarne popierają uczczenie rocznicy Zjazdu w Chęcinach

Wszystkie kluby parlamentarne zamierzają poprzeć projekt uchwały w sprawie uczczenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 675. rocznicy Zjazdu w Chęcinach - zapowiedzieli przedstawiciele klubów podczas debaty nad projektem uchwały.

22.08.2006 | aktual.: 23.08.2006 07:43

W projekcie uchwały przypomniano, że Władysław Łokietek przed bitwą pod Płowcami zwołał 14 czerwca 1331 roku do Chęcin najwyższych dostojników i urzędników państwowych na Zjazd. Jak zaznaczono, w historii uznawane jest to za jedno z najważniejszych wydarzeń początkujących przyszłe sejmy Rzeczypospolitej Polskiej.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie w sposób szczególny zwrócić uwagę na znaczenie XIV-wiecznych zjazdów możnowładców, rycerstwa małopolskiego iáwielkopolskiego w kształtowaniu postaw obywatelskich oraz kultury parlamentarnej, której tradycja obejmuje 675 lat" - głosi projekt uchwały.

Zjazd odbył się na Zamku Królewskim w Chęcinach, który na przełomie XIII XIV wieku był wysokiej rangi ośrodkiem politycznym i militarnym, a w okresie wojen z Krzyżakami jednym z miejsc koncentracji wojsk polskich.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, uznając dorobek parlamentaryzmu polskiego, zachowuje w swej wdzięczności pamięć i wysiłek wielu pokoleń patriotów w budowie podwalin tradycji sejmowej oraz dziedzictwa kulturowego i państwowego Rzeczypospolitej Polskiej" - napisano w projekcie uchwały.

Andrzej Walkowiak (PiS) podkreślił podczas debaty, że wydarzenia sprzed 675 lat miały duży wpływ na obecną sytuację parlamentaryzmu polskiego. Niech elementem narodowej dumy będzie uchwała upamiętniająca tę rocznicę - apelował.

Krzysztof Grzegorek (PO) i Halina Molka (Samoobrona) zwracali uwagę, że Zjazd w Chęcinach jest uważany za wydarzenie, które zapoczątkowało polski parlamentaryzm.

Natomiast Elżbieta Jankowska (SLD) wyraziła opinię, że to doświadczenie było pouczające i powinno stanowić inspirację dla współczesnego parlamentu.

Zdaniem Daniela Pawłowca (LPR), warto wspominać takie rocznice. Wydarzenie to zaowocowało podziwianą przez setki lat w całej Europie tolerancją i wewnętrznym spokojem. "Warto wspominać takie rocznice, szczególnie teraz, gdy Europa, której historia pełna jest krwi przelanej w imię nietolerancji i fanatyzmu, próbuje krytykować i pouczać naród polski co do tolerancji i demokracji - zaznaczył Pawłowiec.

Głosowanie w sprawie przyjęcia uchwały zapowiedziano na czwartek.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)