PolskaKłótnia pomiędzy organizacjami niepełnosprawnych

Kłótnia pomiędzy organizacjami niepełnosprawnych

Miała być konferencja prasowa o jednoczeniu wysiłków w celu poprawy życia niepełnosprawnych; spotkanie zakończyło się jednak kłótnią pomiędzy członkami kilku organizacji pozarządowych. Konferencję zorganizowało w środę Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych, głównie po to, by poinformować o jego powstaniu, celach oraz mającym się odbyć jesienią kongresie.

16.07.2003 | aktual.: 16.07.2003 17:11

"Forum założyły cztery organizacje, z których każda zajmuje się inną niepełnosprawnością - wzroku, ruchu, słuchu oraz upośledzeniem umysłowym. Celem Forum jest reprezentowanie interesów niepełnosprawnych, wpływanie na politykę społeczną państwa tak, by wyrównywała ich szanse" - powiedziała prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Krystyna Mrugalska, jedna z założycielek Forum.

Dziennikarze dowiedzieli się następnie, jakie kryteria musi spełnić organizacja, by mogła przyłączyć się do Forum (m.in. mieć zasięg ogólnopolski, w jej władzach statutowych musi zasiadać co najmniej połowa niepełnosprawnych lub ich prawnych opiekunów).

Kryteria przystąpienia organizacji do Forum są podobne do wymaganych przez Europejskie Forum Niepełnosprawnych (EDF - European Disability Forum) - międzynarodową organizacją non-profit, zrzeszającą organizacje krajów unijnych. Polskie Forum będzie mogło mieć status członka-obserwatora przy EDF. Misją EDF jest promowanie równych szans niepełnosprawnych oraz uczestnictwo w tworzeniu unijnego prawa dotyczącego niepełnosprawnych.

Po przedstawieniu informacji o Forum obecni podczas konferencji przedstawiciele organizacji zajmującej się osobami autystycznymi zaczęli zadawać pytania. Podstawowe brzmiały: kto dał prawo Forum do reprezentowania interesów wszystkich osób niepełnosprawnych i dlaczego nie było informacji o inicjatywie powołania Forum.

Organizatorzy konferencji tłumaczyli, że Forum jest otwarte i organizacje mogą się do niego przyłączyć, zaś konferencja prasowa jest jedną z form poinformowania o inicjatywie. Organizacje zajmujące się autyzmem mają żal, że nie zostały powiadomione o inicjatywie, zanim został ustalony statut Forum.

Przedstawiciele Forum zaprosili ich do udziału w swoim kongresie, który ma się odbyć jesienią. Wybrane zostaną podczas niego władze Forum. W pewnym momencie podczas wymiany zdań Mrugalska przypomniała, że jest to konferencja prasowa, a nie spotkanie stowarzyszeń. Inny z założycieli Forum przypominał, że jest ono po to, by jednoczyć.

W Polsce co najmniej kilka tysięcy organizacji pozarządowych zajmuje się problemami osób niepełnosprawnych. Niepełnosprawni w Polsce niemal w każdym aspekcie życia napotykają na bariery - począwszy od architektonicznych, poprzez ekonomiczne, po dotyczące świadomości społecznej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)