PolskaKłopoty ze zbiórką środków na Fundację Auschwitz

Kłopoty ze zbiórką środków na Fundację Auschwitz

120 milionów euro na konserwację
obiektów byłego niemieckiego obozu Auschwitz, którymi zasilona
powinna być powstająca Fundacja Auschwitz-Birkenau, może być
zebrane nie szybciej niż w ciągu dwóch, trzech lat - uważa minister kultury Bogdan
Zdrojewski.

16.04.2009 | aktual.: 16.04.2009 19:50

Celem fundacji jest stworzenie funduszu wieczystego zapewniającego środki na konserwację dawnego obozu, z kapitałem pochodzącym z wpłat różnych państw Unii Europejskiej. Premier Donald Tusk skierował prośbę do wszystkich członków UE, by wsparli fundusz. Dotychczas muzeum utrzymywało się głównie z pieniędzy budżetu państwa polskiego oraz przychodów własnych. Pomoc zagraniczna stanowiła w roku 2008 około 5% budżetu.

Minister Zdrojewski przyznał, że jak na razie odzew rządów innych państw nie jest wielki. - Do 120 milionów euro jest jeszcze bardzo daleko. Trafiliśmy na kryzys. Rozumiem wiele krajów, że nim zadeklarują określone fundusze, muszą najpierw rozwiązać inne kłopoty finansowe w swoich krajach. Myślę, że w ciągu 2-3 lat, a nie w ciągu roku, jesteśmy w stanie uzyskać pomoc w tej wielkości - powiedział.

Minister przypomniał, że wkład własny zadeklarowały już Niemcy (1 milion euro). - Powoli deklaruje się Izrael. Mam nadzieję, że świadectwo istnienia tego typu miejsca, ta chęć zawstydzenia Europy, wywoła efekt pozytywny - powiedział. Wsparcie zadeklarowała także Francja.

Zdaniem Zdrojewskiego Fundacja Auschwitz-Birkenau "powstaje, by w jakimś sensie zawstydzić Europę". - Utrzymujemy muzeum w obozie, który jest zbyt często opisywany jako obóz polski. Utrzymujemy je jako świadectwo i martyrologiczne, i zbrodni hitlerowskiej, by ten dowód zbrodni popełnionej na ziemiach polskich przestrzegał przed podobnym bestialstwem w przyszłości - mówił.

Szef resortu kultury przypomniał zarazem, że Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau otrzyma 19 milionów złotych unijnej dotacji na prace konserwatorskie w dwóch blokach na terenie byłego obozu Auschwitz I (oznaczonych numerami 2 i 3), a także pięciu drewnianych baraków na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

Przyznana placówce unijna dotacja pochodzi z europejskiego Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Zdrojewski dodał, że akceptacja wniosków oznacza konieczność zabezpieczenia wkładu własnego resortu. - Ale ten wysiłek finansowy na poziomie 30 milionów złotych w tym roku jest podjęty - powiedział.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i członków innych narodów.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II- Birkenau powstało muzeum.

Zgromadzenie na koncie fundacji kwoty 120 milionów euro oznaczałoby, że mogłaby ona co roku przeznaczać od 6 do 7 mln euro na konserwację 200-hektarowego obozu i znajdujących się na jego terenie 150 budynków i tysięcy eksponatów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)