ŚwiatKłopoty doradców z Waszyngtonu

Kłopoty doradców z Waszyngtonu

Specjalny prokurator, który oskarżył najbliższego doradcę wiceprezydenta USA Dicka Cheneya w związku z przeciekiem z CIA, powiedział, że prowadzone przez niego śledztwo w tej sprawie nie jest jeszcze zakończone.

Na konferencji prasowej, po przedstawieniu zarzutów Lewisowi Libby'emu, prokurator Patrick Fitzgerald dał do zrozumienia, że może jeszcze oskarżyć także głównego doradcę prezydenta George'a Busha, Karla Rove'a, również zamieszanego w sprawę.

Libby podał się do dymisji. Komentując to prezydent Bush podkreślił, że nie udowodniono mu jeszcze winy. W naszym systemie każdy człowiek jest uważany za niewinnego, dopóki nie udowodni mu się winy - powiedział.

Podkreślił, że problemy z doradcami nie przeszkodzą mu w wypełnianiu normalnych prezydenckich obowiązków. Jesteśmy w pełni skoncentrowani na ważnych problemach kraju - powiedział.

Libby i Rove ujawnili mediom tożsamość agentki CIA, Valerie Plame, żony dyplomaty Josepha Wilsona, który krytykował Busha za wykorzystanie nieprawdziwych informacji wywiadu o rzekomych próbach zakupu uranu w Afryce przez reżim Saddama Husajna. Ujawnienie tożsamości Plame miało zdyskredytować Wilsona oraz być swego rodzaju odwetem za krytykę.

Libby nie został jednak oskarżony o sam przeciek, tylko o utrudnianie śledztwa w tej sprawie, składanie fałszywych zeznań i krzywoprzysięstwo.

Fitzgeald oświadczył, że jego oskarżenie dowodzi, iż Ameryka "traktuje prawo poważnie i że obowiązuje ono wszystkich obywateli".

Adwokat Wilsona, Christopher Wolf, przekazał jego oświadczenie, w którym pochwalił on prokuratora za "profesjonalizm i odwagę". Oświadczył też, że przeciek, który zakończył karierę jego żony w CIA, był "zemstą" administracji.

Libby podał się w piątek do dymisji. Wiceprezydent Cheney powiedział, że "przyjął jego decyzję z głębokim żalem".

Tomasz Zalewski

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)