Trwa ładowanie...

Kleszcze 2019: Naukowcy ostrzegają przed plagą. Sprawdź, jak należy chronić się przed kleszczami i jakie są objawy boreliozy

Kleszcze 2019: Naukowcy ostrzegają przed plagą pasożytów. Zobacz, gdzie występują kleszcze, jakie choroby przenoszą oraz w jaki sposób należy się przed nimi zabezpieczyć.

Share
Kleszcze 2019: Naukowcy ostrzegają przed plagą. Sprawdź, jak należy chronić się przed kleszczami i jakie są objawy boreliozyŹródło: iStock.com
d1ep3bm

Kleszcze 2019 - naukowcy ostrzegają przed plagą

Dane jednoznacznie wskazują, że liczba zachorowań na boreliozę rośnie. Wiadomo, że w 2015 roku w Polsce odnotowano 14625 przypadków boreliozy, podczas gdy w 2017 zgłoszono aż 21516 przypadków. Należy zaznaczyć, że to właśnie wiosną oraz latem, przy częstym korzystaniu z form wypoczynku na świeżym powietrzu, automatycznie wzrasta ryzyko ugryzienia przez kleszcze. Pajęczaki znajdują się nie tylko w lasach i parkach, ale można je spotkać także na trawnikach i miejskich fragmentach zieleni. Dla ludzi niewątpliwą formę ochrony stanowią ubrania, dlatego lekarze szczególnie apelują o stosowanie odstraszających i zabijających kleszcze preparatów na naszych zwierzętach. Formę ochrony mogę stanowić zarówno preparaty do wcierania z permetryną, jak i bardziej skuteczne szczepionki.

Kleszcze – jak rozpoznać boreliozę?

Sezon wzmożonego żerowania kleszczy dzieli się na okres wiosenny przypadający na kwiecień i maj oraz jesienny, trwający od września do października. Aktywność pasożytów jest największa w godzinach rannych, od 8 do ok. 12 oraz po południu, po godzinie. 16. Jeżeli jednak doszło do ugryzienia kleszcza i chcemy rozpoznać czy zaraził nas boreliozą, powinniśmy dokładnie obserwować rumień na ciele. Jest bardzo charakterystyczny i rośnie (przekraczając w obwodzie 5 cm), dlatego nazywa się go wędrującym. Wśród innych wczesnych zmian wymienia się także naciek na skórze i objawy podobne do grypy (gorączka, osłabienie, ból głowy). Wczesne objawy ustępują zazwyczaj w ciągu 3 miesięcy. Wówczas u części chorych rozwija się postać wczesna rozsiana, która może przebiegać pod postacią neuroboreliozy lub zapalenia stawów (rzadziej mięśnia sercowego). Należy zaznaczyć, że u niektórych objawy zakażenia mogą nie występować lub pozostać niezauważane. Borelioza jest wykrywana na podstawie dodatnich testów serologicznych. We wczesnej fazie zakażenie można skutecznie wyleczyć dzięki antybiotykom.

d1ep3bm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ep3bm
d1ep3bm
Więcej tematów