Trwa ładowanie...
d1p5dhz
Kilka osób aresztowanych w związku z zamachami w Brukseli i Paryżu. VTR: wśród nich jest Mohamed Abrini
Reuters

Kilka osób aresztowanych w związku z zamachami w Brukseli i Paryżu. VTR: wśród nich jest Mohamed Abrini

• Zatrzymano kilka osób w związku z zamachami terrorystycznymi w Brukseli i Paryżu
• Według telewizji VTR jednym z aresztowanych jest Mohamed Abrini
• Abrini był prawdopodobnie zaangażowany w obydwa ataki
• Mężczyzna był poszukiwany przez francuskie i belgijskie służby
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1p5dhz

Belgijska prokuratura generalna poinformowała w piątek, że zatrzymano kilka osób w związku z zamachami terrorystycznymi w Brukseli i Paryżu. Według telewizji VTR jednym z aresztowanych jest Mohamed Abrini, który prawdopodobnie był zaangażowany w obydwa ataki.

Informację o zatrzymaniu Abriniego, określanego jako jeden z najważniejszych podejrzanych o zorganizowanie listopadowych zamachów w Paryżu, potwierdziła belgijska policja. Prokuratura i policja nie poinformowały jak dotąd, ile osób zostało zatrzymanych.

d1p5dhz

31-letni Abrini jest Belgiem; trafił na listy najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie, gdy został zidentyfikowany jako osoba, która jechała samochodem wraz z Salahem Abdeslamem, uważanym za koordynatora paryskich zamachów.

18 marca, po czterech miesiącach poszukiwań, belgijska policja schwytała w Brukseli Abdeslama. Cztery dni później doszło do zamachów na lotnisku w Zaventem pod Brukselą i w brukselskim metrze; zginęły w nich 32 osoby. Do zorganizowania ataków przyznało się Państwo Islamskie.

Od zatrzymania Abdeslama Abrini był jednym z dwóch najważniejszych poszukiwanych; drugim jest mężczyzna znany pod pseudonimem Sufian Kajal.

Rola Abdeslama w zamachach z 13 listopada w Paryżu nie jest do końca jasna, ale uważa się, że odpowiadał przynajmniej za ich logistyczne przygotowanie i prowadził jeden z samochodów użytych podczas zamachów.

Paryskie zamachy kosztowały życie 130 osób; do ich zorganizowania przyznało się Państwo Islamskie. W dużej mierze zostały one przygotowane w Brukseli przez mieszkających tam Francuzów arabskiego pochodzenia. Część z nich zginęła śmiercią samobójczą podczas ich przeprowadzenia, tak jak brat Abdeslama Brahim.

d1p5dhz

Podziel się opinią

Share

d1p5dhz

d1p5dhz
Więcej tematów