Kilka godzin czekali na karetkę, pacjent zmarł - teraz pozywają pogotowie
Rodzina mężczyzny, który zmarł po kilku godzinach czekania na karetkę, składa doniesienie do prokuratury. Oskarża białostockie pogotowie o nieumyślne spowodowanie śmierci - informuje "Gazeta Współczesna".
Chodzi o okres świąt Bożego Narodzenia i tuż po świętach, gdy pacjenci na karetkę czekali nawet kilkanaście godzin. W pogotowiu na dyżurze było bowiem zbyt mało lekarzy.
Rodzina 51-latka dzwoniła na pogotowie w nocy z soboty na niedzielę, tuż po świętach. Wezwanie było do chorego z wysoką gorączką, dyspozytorka udzieliła porady, aby zbijać gorączkę ogólnie dostępnymi lekami. Kolejne wezwanie było w niedzielę o 16.20. Żona mężczyzny mówiła, że leki nie pomagają, temperatura rośnie. Wtedy zapisano pacjenta w kolejkę do wizyty domowej.
Karetka dojechała do mężczyzny o 20.40. Pod koniec wizyty pogotowia u pacjenta nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia, mimo próby pomocy, chory zmarł.
Horror przeżywali tez pacjenci, chcący korzystać z porady w ambulatorium, bo w kolejce trzeba było czekać kilka godzin.
Po tych zdarzenia podlaski NFZ poprosił o wyjaśnienia dyrekcję pogotowia.
- Zgodnie z umową, w przypadku nocnej i świątecznej opieki lekarskiej, jeden lekarz powinien przypadać na 50 tysięcy mieszkańców - mówił Adam Dębski, rzecznik podlaskiego NFZ. - Czasem dopuszczalne są odstępstwa, ale w określonych sytuacjach. Na pewno nie może być tak, że zimą, gdy mamy zwiększoną ilość zachorowań na choroby wirusowe, a do tego wydłużony weekend, gdy przez pięć dni mieszkańcy mają utrudniony dostęp do lekarzy, pogotowie ratunkowe ma tylko dwóch lekarzy dyżurnych i dwie karetki.
Dlatego podlaski Narodowy Fundusz Zdrowia o sytuacji powiadomił też organ nadzorujący stację - urząd marszałkowski. Efekty są takie, że teraz na dyżurach w pogotowiu jest już większa obsada.
Z kolei marszałek województwa wydał dyspozycję, żeby w sytuacjach wątpliwych wysyłać do pacjentów bez wahania karetki reanimacyjne, niezależnie od ogólnie przyjętych procedur.