Trwa ładowanie...

Polska pomoże Kijowowi? Poborowi mogą na razie spać spokojnie

Kilka tygodni temu Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że Polska mogłaby pomóc Ukrainie w powrocie poborowych do kraju. MSZ i MSWiA przekazały, że Kijów nie zwrócił się dotychczas do polskich władz z prośbą o stworzenie mechanizmu odsyłania rekrutów.

Poborowi odsyłani z Polski? "Nie wpłynęła żadna prośba"Poborowi odsyłani z Polski? "Nie wpłynęła żadna prośba"Źródło: Getty Images, fot: Pavlo Pakhomenko
d44ynl6
d44ynl6

W kwietniu szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oznajmił, że nie dziwi się ukraińskim władzom, które robią wszystko, by dostarczać żołnierzy na front. Wicepremier wyraził również solidarność z Ukraińcami walczącymi na froncie, których pretensje do rodaków wyjeżdżających z kraju, aby uniknąć powołania, są - jego zdaniem - uzasadnione.

- To jest obowiązek każdego obywatela w danym państwie (...), obywatele Ukrainy mają obowiązki wobec państwa - skomentował. - My już dawno sugerowaliśmy, że jesteśmy też w stanie pomóc stronie ukraińskiej w tym, żeby ci, którzy są objęci obowiązkiem służby wojskowej, udali się na Ukrainę - dodał.

Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że Kijów nie zwrócił się dotychczas do polskich władz o stworzenie mechanizmu odsyłania poborowych z kraju.

d44ynl6

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Suwerenna Polska może mieć problemy? "Ich wpływy znacznie osłabną"

"Na podstawie informacji uzyskanej z Departamentu Wschodniego, uprzejmie informujemy, że do Departamentu Wschodniego MSZ nie wpłynęła żadna prośba ze strony władz Ukrainy o stworzenie mechanizmu odsyłania z terytorium RP osób, które objęte są obowiązkiem poboru do ukraińskiej armii. Za polskie stanowisko w tej sprawie odpowiada MSWiA" - poinformowało biuro prasowe MSZ. MSWiA również wskazało, że strona ukraińska nie kontaktowała się w sprawie z resortem.

Mobilizacja w Ukrainie. Kijów przyjął ustawę

Rząd Ukrainy chce zwiększyć pobór do wojska przed planowaną przez Rosję letnią ofensywą. 18 maja w Ukrainie weszła w życie nowa ustawa mobilizacyjna, która wprowadziła szereg zmian w systemie rekrutacji do wojska, m.in. rozszerzając uprawnienia władz do wydawania wezwań do wojska za pomocą systemu elektronicznego.

d44ynl6

Rząd w Kijowie zatwierdził też przepisy, zgodnie z którymi mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza jej granicami, mogą uzyskać paszport wyłącznie na terenie kraju.

Czytaj więcej:

Źródło: "Rzeczpospolita"/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d44ynl6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d44ynl6
Więcej tematów